Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Torzym: Widzieliście kiedyś Trzemeszno Lubuskie z lotu ptaka? Jest piękne. Zobaczcie zdjęcia z drona, które wykonał Grzegorz Walkowski.

Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz
Trzemeszno Lubuskie z lotu ptaka
Trzemeszno Lubuskie z lotu ptaka Grzegorz Walkowski
Trzemeszno to dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin.

Historia Trzemeszna (strona gminy Sulęcin)

Trzemeszno Lubuskie jest to stosunkowo duża wieś sołecka, położona około 9 km na wschód od Sulęcina, przy szosie Słubice – Międzyrzecz. Pierwsza historyczna wzmianka o Trzemesznie pochodzi z 1293 roku. W 1370 roku jako właściciel połowy wsi wymieniony został rycerz von Seydlitz.

Osada pozostawała wówczas w granicach Brandenburgii. W następnym stuleciu wśród posiadaczy działów własnościowych w Trzemesznie – oprócz Seydlitzów – wymienione były rodziny von Wolkow, von Loga i Grochow. Osada była już wówczas w granicach starostwa Międzyrzecz. W 1793 roku Trzemeszno weszło w skład państwa pruskiego. W latach 1806 – 1815 wieś pozostawała w granicach Księstwa Warszawskiego, potem w prowincji Brandenburgia. W latach 1804 – 1870 Trzemeszno korzystało z praw miejskich.
W 1823 roku wzniesiono z cegły i kamienia synagogę dla licznych przedstawicieli gminy żydowskiej. Obiekt ten w latach II wojny światowej zamieniony został na spichlerz, a po 1945 roku na świetlicę. W 1855 roku wśród mieszkańców Trzemeszna było 657 ewangelików, 13 katolików i 177 Żydów. Majątek rycerski podzielony był na cztery części. W latach 1846 – 1854 w Trzemesznie istniał zakład ałunu, a od pierwszej połowy XIX wieku dwie kopalnie węgla brunatnego. Skąpe materiały źródłowe pozwalają pośrednio na stwierdzenie istnienia w Trzemesznie na przestrzeni dziejów co najmniej trzech kolejnych kościołów. Erygowanie parafii w tej wsi przypisuje się na przełom XIII i XIV wieku. Fundatorami pierwszej świątyni byli rycerze Wolkow i von Seydlitz.

Druga z kolei świątynia wzniesiona „z bierwion drewnianych” posadowiona była na terenie parku majątku. Jej metryka była najpewniej XVIII-wieczna. Obiekt ten - jako mocno zniszczony - rozebrany został w 1854 roku. Obecnie istniejący w Trzemesznie kościół ceglany został wybudowany w 1866 roku. Przeniesiono do niego elementy wyposażenia ruchomego z dwóch poprzednich świątyń. W 1899 roku po wschodniej stronie kościoła wybudowano plebanię. W 1918 roku zaginęła zabytkowa, XVII-wieczna tablica ołtarzowa z wyobrażeniem Ostatniej Wieczerzy i Sądu Ostatecznego. Omówione wyżej kościoły od czasów Reformacji należały do sulęcińskiej parafii protestanckiej aż do 1945 roku. Po II wojnie światowej obiekt przejęty został przez katolików i poświęcony. Działania wojenne nie uszkodziły budowli. Zniszczona została jednak spora część wyposażenia ruchomego. Przesiedleńcy z okolic Buczacza przywieźli obraz Drogi Krzyżowej oraz krzyż umieszczony nad amboną. W latach 50-tych miejscowy rzemieślnik Józef Szełepko wykonał ołtarz główny i boczne. Obrazy, znajdujące się w kościele namalowała pani Kozłowska, pochodząca z woj. poznańskiego.

W miejscowości działa Stowarzyszenie Przyjaciół Trzemeszna Lubuskiego „Razem dla wsi”.

Autorem zdjęć z drona jest Grzegorz Walkowski. Mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie pracuje jako trener personalny w Fabryce Formy Nova Park. Swoją przygodę z fotografią zaczął 5 lat temu. - Zawsze pasjonowała mnie fotografia lotnicza, dlatego też stałem się posiadaczem drona phantom4 pro, dzięki któremu mogę oddawać się swojemu hobby - mówi pan Grzegorz.

Fotografią zajmuje się profesjonalnie. Założył działalność gospodarczą w tym zakresie oraz posiada uprawnienia do wykonywania lotów poza zasięgiem wzroku (BVLOS).

Zobacz też:
ZACHWYCAJĄCE ZDJĘCIA OŚNA LUBUSKIEGO Z LOTU PTAKA. TAKICH UJĘĆ JESZCZE NIE WIDZIELIŚCIE! ZROBIŁ JE AMATOR GRZEGORZ WALKOWSKI

Wideo: W niewielkich Kownatach pobliżu Torzymia mieści się park rozrywki Majaland. Zobaczcie jak wygląda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska