MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TOP 6 najczęstszych błędów w segregacji odpadów. Popełniają je niemal wszyscy. Tego nie powinniśmy robić!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Przejdź do galerii i zobacz TOP 6 najczęstszych błędów w segregacji odpadów. Popełniają je niemal wszyscy. Tego nie powinniśmy robić!
Przejdź do galerii i zobacz TOP 6 najczęstszych błędów w segregacji odpadów. Popełniają je niemal wszyscy. Tego nie powinniśmy robić! Polska Times
Od 1 stycznia 2021 roku wszyscy Polacy muszą obowiązkowo segregować śmieci. I choć te zmiany były zapowiadane od dawna, a od wprowadzenia nowych przepisów minęło już 6 miesięcy, to nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie polega segregacja śmieci. Zobaczcie TOP 6 najczęstszych błędów w segregacji odpadów. Popełniają je niemal wszyscy. Tego nie powinniśmy robić!

Segregacja śmieci

Przypomnijmy, że segregacja śmieci od 1 stycznia 2021 roku jest w Polsce obowiązkowa. Oznacza to, że właściciele nieruchomości, którzy dotąd nie prowadzili selektywnej zbiórki odpadów, od dnia 1 stycznia będą musieli segregować odpady i złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Więc czy chcemy, czy nie, segregować trzeba! I choć minęło już dość dużo czasu, to okazuje się, że nadal zdarza nam się popełniać błędy.

WIDEO: Segregacja śmieci

Jak segregować śmieci?

Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.

Jak segregować śmieci? Może się to wydawać bardzo proste. Surowce, które oddzielamy to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Niektóre gminy mogły zdecydować o konieczności rozdzielania szkła białego i kolorowego.

Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.

Służy do tego 5 pojemników:

  • żółty - metale i tworzywa sztuczne
  • niebieski - papier
  • zielony - szkło
  • brązowy - odpady biodegradowalne
  • i pojemnik na odpady zmieszane

Gminy pomagają w segregacji

Większość gmin w Polsce zdecydowała się pomóc mieszkańcom w segregacji odpadów i stworzyły specjalne aplikacje, które informują użytkowników, kiedy będzie odbiór segregowanych śmieci .

Powstają również specjalne wyszukiwarki do segregacji, które po wpisaniu danego odpadu pokazują, w którym pojemniku powinien on wylądować.

TOP6 najczęstszych błędów w segregacji odpadów

Choć segregacja odpadów wydaje się być bardzo prosta, to w praktyce bywa różnie. Okazuje się, że pomimo iż od wprowadzenia nowych przepisów minęło już 6 miesięcy, to nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie polega segregacja śmieci. .

Przejdź do galerii i zobacz TOP 6 najczęstszych błędów w segregacji odpadów. Popełniają je niemal wszyscy. Tego nie powinniśmy robić!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska