MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłuszczyk po męsku

Sylwia Malcher-Nowak
Otyłość u panów oznacza poważne kłopoty zdrowotne.

Przychodzi taki moment w życiu wielu panów, że przestają się dopinać w ulubionych dżinsach, a brzuch z którego byli tacy dumni, nieestetycznie zwisać zza paska spodni

No, cóż... Dopadła ich typowo męska przypadłość - tycie typu brzusznego. U kobiet tkanka tłuszczowa z reguły gromadzi się w okolicach bioder i ud - to otyłość typu "gruszka". U mężczyzn na brzuchu - to typ "jabłko". Oczywiście może się zdarzyć odwrotnie, ale są to rzadkie przypadki. Panie jednak zdecydowanie częściej niż panowie chcą się odchudzać. Z reguły z powodów estetycznych - po prostu chcą ładnie wyglądać. Panowie, którzy mają kłopoty z nadwagą postanawiają zrzucić kilka zbędnych kilogramów najczęściej z powodów zdrowotnych.

Cholesterol, a brzuszek

Bo dla panów otyłość typu brzusznego może oznaczać poważne kłopoty z zdrowiem. Ten typ nadwagi jest bowiem niemal a pewno związany ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu.

- U panów otyłość brzuszna może prowadzić do takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, kamica żółciowa, czy żylaki kończyn - wylicza lekarz rodzinny Krzysztof Radkiewicz. - Oczywiście nie dodaje im także urody.
Panowie mają jednak tę przewagę nad paniami, że łatwiej im pozbyć się kilku kilogramów. Dlaczego? - Ponieważ komórki na brzuchu są duże i masywne - wyjaśnia lekarz. - Gdy przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej są redukowane, szybko widać efekty.

Na udach, czy pośladkach mamy dużo małych komórek. Dlatego w tym miejscu nie tak łatwo zmniejszyć obwód.

Geny to nie wszystko

SPRAWDŹ, CZY MASZ NADWAGĘ

  • wskaźnik BMI
    Mężczyzna o wzroście 186 cmi wadze 120 kg oblicza wskaźnik następująco:
    120 : (1,86 x 2) = 32,4
    Jeśli wskaźnik wypada poniżej 20 kg na m kw. mamy niedowagę, między 20-25 - wagę prawidłową, do 30 - nadwagę, powyżej 30 - jesteśmy otyli.

  • wskaźnik WHR
    Mężczyzna o obwodzie pasa 113 cm i bioder - 102 cm liczy go w ten sposób:
    113 : 102 = 1,15
    Jeśli wskaźnik wypada powyżej 1 ważymy za dużo.
  • Powodów tycia przez panów jest mnóstwo. Nie można jednak zrzucać winy na geny po przodkach. Owszem, mają wpływ na skłonności do wystającego brzuszka, ale niewielki.
    Tak naprawdę, mężczyźni sami sobie zapracowują na ten nieestetyczny wygląd:

  • jedzą tłusto, za dużo, nieregularnie i często przed snem
  • żyją w stresie i pośpiechu
  • spędzają wiele godzin przed komputerem, a domu przed telewizorem
  • stołują się barach szybkiej obsługi typu fast food.
  • Za dużo piją kawy, napojów alkoholowych i gazowanych

    Nie głodzimy się

    Jak schudnąć? Po pierwsze zmieć swoje życie, nawyki żywieniowe i zacząć uprawiać sporty. Kwestie oczywiste, ale niestety skuteczne.

    - Na pewno nie można się głodzić - twierdzi Radkiewicz. - Do diety należy wprowadzić regularne, niskokaloryczne posiłki. W odchudzaniu się przede wszystkim chodzi o osiągnięcie tzw. ujemnego bilansu energetycznego - posiłki nie mogą przynosić nam więcej kalorii, niż potrzebuje nasz organizm. Przykładowo, pączek to 300 - 350 kcal. Tymczasem w ciągu siedmiu godzin snu potrzebujemy około 120 kcal. Jeśli więc zjemy pączka przed snem, reszta kalorii zostanie w naszym organizmie w formie tłuszczu. A każde w ten sposób zmagazynowane 7,5 tys. kcal. to jeden dodatkowy kilogram. Ani się obejrzymy, jak w ciągu roku zrobi się ich 12.

    I jeszcze jedna uwaga. Jeśli ktoś pracuje fizycznie powinien stosować dietę 1.500 kalorii, jeśli za biurkiem - 1.000 kalorii.


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska