Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten kościół budowano przez 263 lata (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Katedra w Toledo jest jednym z najciekawszych i najbardziej okazałych gotyckich zabytków na Półwyspie Iberyjskim.
Katedra w Toledo jest jednym z najciekawszych i najbardziej okazałych gotyckich zabytków na Półwyspie Iberyjskim. Dariusz Brożek
Katedra w Toledo w mistrzowski sposób łączy elementy gotyku, renesansu, baroku oraz charakterystycznego dla Hiszpanii stylu mudejar. Turystów zachwycają zdobiące jej wnętrza obrazy znanych malarzy i złota monstrancja o wysokości trzech metrów.
Toledo: Niższą wieżę zdobi barokowa kopuła

Katedra w Toledo

Katedra góruje nad miastem razem z Alkazarem - zamkiem z końca XI w. To jeden z najbardziej okazałych i znanych hiszpańskich kościołów. - Budowano go aż przez 263 lata. Prace rozpoczęto w 1227 roku z polecenia Ferdynanda III Świętego. Wpierw wyburzono stojący w tym miejscu meczet, który Maurowie postawili na fundamentach wcześniejszej świątyni chrześcijańskiej. Arabskim reliktem są zdobienia w stylu mudejar, który łączy elementy architektury mauretańskiej z gotykiem - opowiada Waldemar, mój przewodnik i pilot po słonecznej Hiszpanii.

Budowę świątyni zakończono w 1493 r. dzięki zaangażowaniu kardynała Gonzala Jiméneza de Cisneros. Po katedrze w Burgos uchodzi za najwspanialszy gotycki zabytek w Hiszpanii. Jej fasada to wręcz podręcznikowy przykład tzw. gotyku francuskiego, natomiast arabskim akcentem są misterne zdobienia w środku.

Do wnętrza świątyni prowadzi kilka bram. Obecnie wierni i turyści wchodzą przez południową bramę Puerta Llana. Największą i najbardziej okazałą jest jednak Puerta del Perdón, czyli Brama Przebaczenia. Wnętrza świątyni rzucają na kolana miłośników malarstwa. Zobaczymy tam obrazy, Goi, Velázqueza, van Dycka, Caravaggia, Tycjana, Ribery i Zurbarána, ale przede wszystkim znakomitego El Greco, który ostatnie lata życia spędził właśnie w Toledo.

Wyobraźnię i emocje zwiedzających rozpala olbrzymia monstrancja z XVI w. Wykonana jest ze złota, zdobią ją szlachetne kamienie. Ma trzy metry wysokości i waży 200 kg. Przechowywana jest w skarbcu, który mieści się w jednej z kaplic - Capilla de San Juan. Raz w roku jest jednak obnoszona ulicami miasta podczas procesji w święto Bożego Ciała.

Wizytówką katedry jest charakterystyczna północna wieża o wysokości 90 m. Wieży południowej nie zdołano ukończyć, zwieńczono ją charakterystyczną barokową kopułą. Budowla ma 56 m. szerokości i 112 m. długości. W środku znajduje się pięć naw, a w nich aż 22 kaplice. Ciekawostką jest Capilla Mozarabe, w której odprawiana jest msza zgodnie z liturgią mozarabską. Czyli według obrządku Wizygotów, żyjących na tych terenach w średniowieczu pod panowaniem Maurów.

- Zwiedzając katedrę nie sposób pominąć chóru z gotyckimi i renesansowymi stallami, które uchodzą za najpiękniejsze na świecie - zaznacza Waldemar.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska