MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Techniki pamięciowe

Agnieszka Dziublewska (dos)
- Nie mam swojej metody nauki - twierdzi 16-letni Grzegorz Bura, który uczy się w technikum elektronicznym Zespołu Szkół im. Wyżykowskiego w Głogowie. - Uczę się wieczorami, czytam to, co jest do zapamiętania, a potem powtarzam materiał na przerwach. Muszę wtedy mieć włączoną muzykę.
- Nie mam swojej metody nauki - twierdzi 16-letni Grzegorz Bura, który uczy się w technikum elektronicznym Zespołu Szkół im. Wyżykowskiego w Głogowie. - Uczę się wieczorami, czytam to, co jest do zapamiętania, a potem powtarzam materiał na przerwach. Muszę wtedy mieć włączoną muzykę. fot. Sylwia Dobies
Uczenie się na pamięć jest nużące i po jakimś czasie część informacji wylatuje głowy. Zapamiętywanie utrwalają opracowane przez psychologów sposoby.

Tydzień temu radziliśmy, jak się przygotować do nauki, koncentrować uwagę i szybciej czytać. Dziś poznasz kilka metod ułatwiających zapamiętywanie.

Kluczowe słowa

Notatki powinieneś robić tak, by nawet po długim czasie umieć je odczytać. Robisz je po to, by w przyszłości były źródłem wiedzy, pomagały przypominać nauczony materiał. Zanim zaczniesz notować, przeczytaj cały tekst. Jeśli wiesz, o co w nim chodziło, zapiszesz najważniejsze informacje. Już w trakcie czytania możesz zaznaczać na marginesie najważniejsze informacje (nie namawiamy jednak do bazgrania po książkach!).

Czytasz akapit o tym, że w Afryce na równiku promienie słoneczne padają prostopadle? Narysuj sobie to. Symbol kąta prostego i słoneczko albo wymyśl coś, co ci się od razu skojarzy. Zapisuj słowa kluczowe, czyli takie, które dużo ci "mówią". I pamiętaj, że twoja wyobraźnia jest bardzo pomocna w nauce.

Mapy myśli

- Najlepsze są notatki w formie map myśli - mówi Magdalena Górska, nauczyciel języka angielskiego i trener szybkiego czytania i technik pamięciowych. Na kartce piszesz główne hasło, np. "szybkie czytanie", później odchodzące od niego inne hasła: "wyznacz cel", "pokazuj wskaźnikiem", od tego hasła: "dziel na trzy". Wymyślaj hasła, które uważasz za najważniejsze, używaj kolorowych flamastrów. Niech twoje mapy będą duże i wyraźne. Ta metoda pomaga też przy przemówieniach. Hasło w środku jest najważniejsze. Od niego zaczniesz mówić, przechodząc stopniowo do kolejnych.

"Słowa - haki"

Tą metodę możesz stosować prawie do wszystkiego. Musisz się nauczyć minerałów w kolejności według skali twardości? Wkuwanie na pamięć zajmie ci dużo czasu. Zawieś więc minerały na haki. Oto one:

1 świeca
2 łabędź
3 jabłko
4 krzesło
5 dźwig
6 ślimak
7 kosa
8 bałwan
9 balon
10 rycerz.

Jeśli z tymi liczbami kojarzą ci się inne słowa tak je zapamiętaj. To będą twoje haki. Pierwszym minerałem jest talk. Z czym ci się kojarzy? - Mi z angielskim słowem "talk" - "mówić". Więc wyobrażam sobie siebie na podium. Mam przemawiać, ale nie ma mikrofonu, więc muszę mówić do świecy. Drugi jest gips, więc wyobrażam sobie biednego łabędzia, który zamiast w wodzie, jest w gipsie i nie może pływać. I tak postępuję dalej - opowiada Górska.

Metoda łańcuchowa

Polega ona na zapamiętywaniu po kolei. Znasz układ swojego mieszkania, drogę do szkoły czy do najlepszego kolegi?

Umieszczaj to, co musisz zapamiętać na tej dobrze znanej ścieżce. Np. masz listę zakupów: mleko, ziemniaki, twaróg, mydło. Do stworzenia historyjki wykorzystaj wyobraźnię. W swojej drodze do szkoły najpierw idziesz przez plac zabaw. Tam spotykasz dziewczynkę siedzącą w piaskownicy, w której zamiast piasku rozlane jest mleko.

Potem wchodzisz na ulicę. Nie ma tam samochodów, ale zbyt szybko jeżdżą gigantyczne ziemniaki na zielonych kółkach. Stajesz na przystanku, a tam na ławce siedzi twaróg śmietankowy i nie chce ci odsłonić rozkładu jazdy, itd. W ten sposób możesz zapamiętać nawet życiorys Mikołaja Kopernika czy budowę dżdżownicy.

Więcej o sposobach zdobywania wiedzy dowiesz się z kolejnego "Dobrego piątku".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska