MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr może ich uczyć i dodawać odwagi

Andrzej Włodarczak
- Zabawa w teatr to nasza pasja - zapewniają instruktor Anatol Wierzchowski oraz jego podopieczni, uczniowie ze Smolnicy Ewa Lipko i Adrian Gawarski
- Zabawa w teatr to nasza pasja - zapewniają instruktor Anatol Wierzchowski oraz jego podopieczni, uczniowie ze Smolnicy Ewa Lipko i Adrian Gawarski Fot. Katarzyna Chądzyńska
Umiejętność publicznego występowania zawsze im się przyda.

Ewa Lipko z Różańska lubi bawić się w teatr. - Stałam się bardziej odważna, nie mam już tremy, jak nauczyciel pyta mnie przy tablicy - zapewnia. Teatr KOD w którym gra, wygrał w miniony weekend wojewódzki przegląd w kategorii teatry młodzieżowe i dorosłych.

W finale w Świdwinie koło Kołobrzegu uczestniczyło 30 amatorskich zespołów teatralnych. Wygrana KOD-u z Dębnowskiego Ośrodka Kultury to prestiżowy sukces. Tematem spektaklu były rozważania na temat tego, co jest grzechem - czy już samo myślenie, czy dopiero postępowanie. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu ,,Grzech'' jest Anatol Wierzchowski.

Przyjemne z pożytecznym
Teatr KOD to dziesięć osób, uczniów i ludzi pracujących. - Na początku rozmawiamy o temacie, który chcemy zaprezentować. Potem próbujemy etiudy aktorskie, nawiązujące do tematu. Na ich bazie piszę scenariusz i reżyseruję spektakl - opowiada reżyser. Jest instruktorem teatralnym z uprawnieniami. Oprócz teatru KOD prowadzi też Grupę Teatralną Lepsza przy Zespole Szkół w Smolnicy. Uważa, że same słowa niewiele znaczą, jeśli nie są ubrane w emocje. Dlatego stara się im nadać na scenie odpowiednią formę. - Młodzi uczestnicy moich grup teatralnych zdobywają umiejętności bycia z sobą oraz porozumiewania się za pomocą gestów i słów. To zabawa, ale i wychowanie - podkreśla instruktor.

Pozbywają się tremy

Opinie te potwierdzają uczniowie Zespołu Szkół w Smolnicy, członkowie Grupy Teatralnej Lepsza. Adrian Gawarski z Troszyna chce być prawnikiem. - W grupie teatralnej uczę się przełamywać bariery przed publicznymi wystąpieniami. Będzie mi to przydatne wpierw na ustnych egzaminach, a potem w życiu zawodowym - uważa Adam.

A. Wierzchowski nie zachęca zbytnio swoich podopiecznych do zostania zawodowymi aktorami. - Życie aktora jest niepewne, pełne stresów. Radzę więc wyuczyć się zawodu, który da chleb, a w aktora i teatr można się bawić całe życie.

Grupa Lepsza przygotowuje teraz spektakl poświęcony temu, jak wyplenić wśród młodych ludzi formy wulgarnego zachowywania się. Spróbuje przekonywać, że prosty zwrot ,,dzień dobry'' to fajny początek i środek komunikowania się. Spektakl zaprezentują w szkole 1 czerwca, w Dzień Dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska