Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice kosmosu poznamy dzięki astrobazom. Na początek w Lubuskiem powstaną cztery (wideo)

Paweł Kozłowski
Tak wygląda astrobaza w Gniewkowie (województwo kujawsko-pomorskie).
Tak wygląda astrobaza w Gniewkowie (województwo kujawsko-pomorskie). pomorska.pl
W Żaganiu, podzielonogórskiej Świdnicy, Sulęcinie i Witnicy powstaną astrobazy, czyli miejsca skąd będziemy mogli podglądać niebo. Będą otwarte dla uczniów, mieszkańców i turystów.

Astrobaza to budynek z przeszkleniem, otwieraną kopułą i tarasem widokowym. Ale przede wszystkim jest wyposażona w bardzo dobry sprzęt do podglądania nieba, m.in. 14-calowy teleskop główny i mniejsze, przenośne teleskopy. W astrobazie jest też miejsce na prowadzenie zajęć z 30 uczniami jednocześnie.

Obserwatoria astronomiczne to nie nowość w Polsce, bo takie powstały np. w województwie kujawsko-pomorskim. - To nie jest nasz pomysł, ale my możemy to zrobić lepiej - podkreśla jednak lubuska marszałek Elżbieta Polak.

Liderem projektu, który ma kosztować 2 mln zł, jest właśnie województwo. Lubuski samorząd astrobazy będzie budował w partnerstwie z Uniwersytetem Zielonogórskim, a konkretnie z Instytutem Astronomii. Są już także czterej partnerzy, na terenie których powstaną obserwatoria.

W Żaganiu będzie to teren muzeum obozów jenieckich, w Świdnicy i Witnicy tereny zespołów szkół, a w Sulęcinie - okolice I Liceum Ogólnokształcącego.

- W naszej szkole istnieje klub miłośników fizyki i sekcja astronomiczna. Współpracujemy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, co roku organizujemy pokaz zabawek fizycznych, wygraliśmy parę konkursów naukowych - wylicza starosta sulęciński Dariusz Ejchart.

Co o astrobazie mówi Arisa Jaz z gminy Świdnica?

Dr Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju UZ, ma nadzieję, że małe obserwatoria zachęcą młodych do poznawania świata i zainteresują naukami ścisłymi. - Chcemy, by najzdolniejsza młodzież studiowała na naszym kierunku inżynierii kosmicznej - dodaje.

Marszałek Elżbieta Polak zapowiada, że cztery astrobazy to dopiero początek. Docelowo obserwatoria miałyby powstać w każdym lubuskim powiecie. Mają z nich korzystać nie tylko młodzież, ale też mieszkańcy i turyści. Koszt jednego to około 400 tys. zł. Cztery pierwsze astrobazy mają powstać w pierwszej połowie 2015 roku.
Wszystkie informacje o Przystanku Woodstock 2014:**Przystanek Woodstock 2014 - program, koncerty, goście **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska