MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Gorzowie przeprowadza unikatowe badanie, które jest bardzo korzystne dla pacjentów

OPRAC.: (sndr)
Lekarze dwóch oddziałów gorzowskiego szpitala połączyli siły i pacjenci po wszczepieniu stentgraftu są kontrolowani za pomocą ultrasonografu z kontrastem. Na zdjęciu kierownik chirurgii naczyniowej lek. med. Olga Szyroki i szef oddziału wewnętrznego lek. med. Roman Kołodziejczak.
Lekarze dwóch oddziałów gorzowskiego szpitala połączyli siły i pacjenci po wszczepieniu stentgraftu są kontrolowani za pomocą ultrasonografu z kontrastem. Na zdjęciu kierownik chirurgii naczyniowej lek. med. Olga Szyroki i szef oddziału wewnętrznego lek. med. Roman Kołodziejczak. WSzW w Gorzowie Wlkp.
Pacjenci chirurgów naczyniowych, którzy są po wszczepieniu stengraftu do aorty jamy brzusznej, kontrolowani są teraz za pomocą ultrasonografu z kontrastem. - To bardzo korzystne dla pacjentów – mówi lek. Olga Szyroki, kierownik chirurgii naczyniowej.

Po wszczepieniu stentgraftu pacjenci poddawani są kontrolnemu badaniu obrazowemu, dzięki któremu można szybko wykryć i usunąć ewentualne nieprawidłowości. W ten sposób sprawdza się przede wszystkim, czy nie doszło do przecieku wymagającego reoperacji. Dotychczas kontrolowano to za pomocą tomografu komputerowego po podaniu jodowego środka kontrastującego. Teraz jest inaczej: gorzowska lecznica postawiła na unikatowe badanie, które jest korzystniejsze dla pacjentów.

Wyniki są porównywalne z tomografią

- Teraz nasi pacjenci są badani za pomocą ultrasonografii kontrastowej CEUS – mówi lek. Olga Szyroki, kierownik chirurgii naczyniowej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Na czym polega różnica między tymi badaniami? Jak informuje Anna Rimke z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., jodowe środki kontrastujące są nefrotoksyczne, te używane przy badaniu USG są bezpieczniejsze, bo są gazowe i wydalane przez płuca.

- Pacjenci nie są więc narażani na uszkodzenie nerek i na promieniowanie. A czułość wykrywania przecieków jest porównywalna z tomografią komputerową – wyjaśnia lek. Olga Szyroki.

Ta metoda kontroli pacjentów po wszczepieniu stentgraftu jest znana w literaturze światowej, jednak gorzowscy lekarze nie słyszeli, by była już stosowana w kraju. - Na pewno jest to unikatowa praktyka w Polsce – zaznacza Olga Szyroki.

Lekarze połączyli siły

Badania za pomocą ultrasonografii kontrastowej CEUS w gorzowskiej lecznicy przeprowadzane są od blisko czterech lat. - To dość szybkie i tanie różnicowanie choćby zmian złośliwych i łagodnych wątroby. Badanie może zastąpić nie tylko tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, ale nawet biopsję – mówi lek. med. Roman Kołodziejczak, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii i Gastroenterologii.

- Lekarze dwóch oddziałów gorzowskiego szpitala: chirurgii naczyniowej i wewnętrznego połączyli siły i pacjenci po wszczepieniu stengraftu są kierowani na kontrolę do lek. Romana Kołodziejczaka - dodaje A. Rimke.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska