MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła zdobywania etatów

(kb)
Jesteś bezrobotny Nie siedź bezczynnie w domu. Weź udział w bezpłatnych warsztatach, które podniosą twoje kwalifikacje i ułatwią powrót na rynek pracy.

Starających się o pracę jest więcej niż wolnych etatów. Dlatego szukając zatrudnienia musisz zrobić wszystko, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
- Szukanie pracy to paradoksalnie ostatni element układanki. Najważniejsze jest posiadanie wiedzy, jak i gdzie szukać zatrudnienia uważa doradca zawodowy z zielonogórskiego Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Elżbieta Buss.
Mity i rzeczywistość
Zanim przystąpisz do szukania pracy, pomyśl: co lubisz robić, jakie masz zainteresowania i umiejętności, jak mógłbyś wykorzystać zdobyte doświadczenie zawodowe. Jeśli masz kłopoty z odpowiedzią na któreś z tych pytań, zostań uczestnikiem bezpłatnych warsztatów. Doradcy zawodowi nauczą cię, jak skutecznie zaprezentować własne umiejętności i doświadczenie zawodowe.
- Zajęcia trwają minimum trzy dni, od godz. 10.00. Prowadzone są w formie warsztatów, a nie wykładów. Nacisk kładziemy na pracę w grupach, rozwiązywanie testów i ćwiczeń informuje E. Buss.
Głównym celem kursu jest zdobycie umiejętności aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Jego uczestnicy dowiedzą się np., co warunkuje sukces na rynku pracy, jak skutecznie przygotować się do rozmowy z ewentualnym pracodawcą. Poznają techniki prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas szkolenia doradcy zawodowi opowiadają o mitach i rzeczywistości rynku pracy. Kurs pomaga poznać swoje mocne strony i umiejętności, uczy sztuki autoprezentacji oraz zasad pisania życiorysu i listu motywacyjnego.
Ćwiczenia przed kamerą
Etat dostanie ta osoba, która lepi
ej zaprezentuje się potencjalnemu pracodawcy. Często zapominamy, że w grze o posadę liczy się nie tylko przebieg dotychczasowej kariery zawodowej, ale także schludny wygląd, poprawne wysławianie się i panowanie nad mimiką. Uczestnicy szkolenia odgrywają scenki, np. udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.
- Pierwsze występy wypadają zwykle nieporadnie. Jednak już po kilku godzinach widać efekty wspólnej pracy: uczestnicy odpowiadają na pytania z większą pewnością siebie, zwracają uwagę na ważną rolę komunikacji niewerbalnej opowiada doradca Beata Kluj.
Dodaje, że w wielu przypadkach szkolenie jest rodzajem terapii. W grupie osób z podobnymi problemami bezrobotny uświadamia sobie, że inni także doświadczają stresującej sytuacji, jaką jest utrata pracy. Jednostkowa tragedia nabiera innego wymiaru staje się problemem, który można rozwiązać.
- Jeśli jesteśmy bezrobotni, zyskujemy wolny czas, który możemy wykorzystać np. na zdobycie nowych kwalifikacji dodaje E. Buss.
Na zakończenie kursu każdy z uczestników układa indywidualny plan działania, czyli np. ustala listę czynności, które musi wykonać, by znaleźć pracę.
Zgłoś się już dziś
Chętni do udziału w bezpłatnych warsztatach mogą zgłaszać się do centrów informacji i planowania kariery zawodowej. Tam zapisywani są na listę uczestników szkolenia. Potem muszą poczekać, aż zbierze się kilkuosobowa grupka.
- Nie odkładajmy szukania pracy. Przecież każdy dzień jest dobry, by podnieść kwalifikacje i zdobyć rynek pracy zachęcają do udziału w szkoleniach doradcy zawodowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska