Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa dotarła do Polski! Jakie są jej objawy? [WIDEO]

red. / M. Polok-Kin / A.Pustułka, wideo: TVN24/x-news
Wszystko wskazuje na to, że świńska grypa ponownie dotarła do Polski. Przypadki zakażenia wirusem szczepu AH1N1 odnotowano do tej pory w Olsztynie i Krakowie. Tymczasem u naszych sąsiadów wirus zbiera już śmiertelne żniwo.

Nie żyje pacjent szpitala uniwersyteckiego w Krakowie, u którego wykryto wirus AH1N1, zwany potocznie „świńską grypą”. Kolejnych dziesięć osób, u których go stwierdzono, przebywa w izolatkach. Liczba zakażonych może jednak wzrosnąć, bo cały czas zgłaszają się kolejni pacjenci z prośbą o przebadanie. Lekarze uspokajają, że sytuacja jest stabilna i nie ma powodów do paniki.

Najskuteczniejsza profilaktyka? Szczepionka. - W szczepionce zalecanej na obecny sezon epidemiczny jest komponenta wirusa AH1N1 i to najlepsza profilaktyka grypy, także tej, której tak się boimy - podkreśla kierownik Oddziału Epidemiologii, Renata Cieślik-Tarkota.

Co więcej, szczepienia zaczynają się już we wrześniu, ale można wziąć także teraz - jeśli jesteśmy zdrowi (i po konsultacji z lekarzem). Jak podkreśla Renata Cieślik-Tarkota, o szczepionkę warto przede wszystkim w pierwszej kolejności zapytać o nią lekarza rodzinnego, w swojej przychodni zdrowia. W niektórych miastach osoby powyżej 60. roku życia mogą korzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie fundowanych przez samorządy. Są też pojedyncze szczepionki w aptekach, a hurtownie są w stanie zapewnić każdą ilość w krótkim czasie. Jak dodaje nasza rozmówczyni, nie ma powodu do paniki, jeśli chory na grypę trafi do szpitala - nie ma potrzeby jakich nadzwyczajnych środków ostrożności i przygotowań w placówce, jeśli będzie to pacjent z AH1N1. Najważniejsze - w każdym przypadku - odizolowanie chorego na grypę od innych pacjentów, nie chorujących na grypę. Chodzi o to, by nie dopuścić do powstania ogniska zakażenia szpitalnego.

Świńska grypa dotarła do Polski! Jakie są jej objawy? [WIDEO]
AIP

Wirus świńskiej grypy szaleje na Ukrainie oraz w Rosji. W sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim na 10 dni zamknięto w czwartek szkoły, nieczynne są też niektóre oddziały przedszkolne, a to wszystko z powodu ataku grypy AH1N1. W Rosji odnotowano już ponad 100 ofiar śmiertelnych.

Z kolei na Ukrainie liczba zmarłych z powodu świńskiej grypy wzrosła do 155. Władze kraju ogłosiły już epidemię. Jak twierdzi ukraiński resort zdrowia, większości przypadków śmiertelnych można było uniknąć, gdyby chorzy zgłosili się do lekarza. Na zwykłą grypę do września zeszłego roku na Ukrainie zachorowało 3 mln osób. To jest blisko 10 proc. wszystkich obywateli.

Jak powinieneś się bronić przed zagrażającą nam epidemią?

  1. Zaszczep się przeciwko grypie.
  2. Nie lekceważ nawet lekkiego przeziębienia. Lepiej przeleżeć w łóżku dwa dni, niż chorować dwa tygodnie i narazić się na powikłania! Bezwzględnie zgłoś się do lekarza, gdy pojawią się objawy grypy.
  3. Czerwone światło powinno się zapalić w naszych głowach, gdy zaczną się problemy z oddychaniem i brak łaknienia.
  4. W okresie wzrostu zachorowań unikaj dużych skupisk: nie jedź po zakupy do supermarketu, jeśli to możliwe zrezygnuj z podróży publicznymi środkami lokomocji, a mszy świętej wysłuchaj np. w radiu.
  5. Myj jak najczęściej ręce. Unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust. Gdy nie masz dostępu do wody, kup nawilżane chusteczki dla niemowląt.
  6. Całowanie nie jest wskazane, bo wiadomo, że wirus przenosi się najłatwiej w wyniku kontaktu z ustami, nosem i oczami.
  7. Po jednorazowym użyciu natychmiast wyrzuć chusteczkę higieniczną.
  8. Bezwzględnie zakrywaj usta, gdy kichasz lub kaszlesz.
  9. Obserwuj stan zdrowia starszych członków rodziny oraz najmłodszych, bo im wirus może zaszkodzić najbardziej.
  10. Zdrowo się odżywiaj. Dbaj, by w codziennym menu znalazły się owoce i warzywa.
  11. Zapamiętaj, że w leczeniu świńskiej grypy zaleca się dwa leki przeciwwirusowe: oseltamiwir (Tamiflu) i zanamiwir (Relenza).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska