MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świebodzin: Najpiękniejszy budynek popada w ruinę

Krzysztof Fedorowicz
Przed wojną budynek nosił imię Villa Salet. Z zewnątrz imponują zdobienia: wieże, płaskorzeźby, piękna brama. W środku jest tylko brud i ruina.
Przed wojną budynek nosił imię Villa Salet. Z zewnątrz imponują zdobienia: wieże, płaskorzeźby, piękna brama. W środku jest tylko brud i ruina. fot. Paweł Janczaruk
Po artykule pt. Łużycka nam pięknieje, odezwali się do nas mieszkańcy starych domów przy tej ulicy. Są innego zdania na temat tego zakątka miasta.

- Dachy przeciekają, wilgoć i zagrzybienie ścian występują nagminnie. Brak ciepłej wody, centralnego ogrzewania, toalety na korytarzach dla wszystkich mieszkańców (zgroza!). Nie wszędzie istnieje możliwość zainstalowania własnych toalet, stąd jest jak jest. Wysokie klatki schodowe z przeciągami, korytarze nie były remontowane od wieków, sypiący się tynk - stwierdza jedna z lokatorek w mailu do redakcji.

- Zobaczcie jak wygląda klatka schodowa - apeluje mieszkaniec kamienicy przy ul. Łużyckiej 29. - Czasem w drzwiach natykam się na gości, Niemców, a tam odrapane ściany, zniszczone schody witraże, brud i pajęczyny! Jak tak dalej pójdzie zburzą ten dom i na jego miejscu postawią jakiś paskudny blok!

Tak widzą swoje budynki lokatorzy, ale nie dziw, że do tego przy ul. Łużyckiej 29 zaglądają turyści - w internecie przeczytaliśmy, że budowla budzi podziw: - To najpiękniejszy budynek w całym Świebodzinie. Ach, gdybym mogła tu zamieszkać choć na jeden dzień - pisze Czytelniczka. - Zawsze intrygowała mnie płaskorzeźba umieszczona pod tym drewnianym daszkiem na piętrze, co ona przedstawia? Rycerza? - pyta inny internauta. I jeszcze jeden wpis: - Kolejna zagadka architektoniczno-mafijna, dlaczego tak pięknych budynków nie remontuje się w tym chorym mieście?

Zajrzeliśmy do kamienicy pod nr 29. Z zewnątrz imponują zdobienia: wieże, płaskorzeźby, piękna brama, niespotykane dziś połączenie cegły i drewna. Budowla jest krzyżówką różnych stylów, neogotyku i architektury bliskowschodniej, obecnej w dekoracjach, kolumnach i kształcie niższej wieży.

Ale wewnątrz jest zupełnie inaczej: zniszczona stolarka drzwi i okien, brudne ściany. - Od wojny nikt tu placem nie tknął - stwierdza mieszkanka parteru. - Jedyne, co się zmienia to czynsz, jest coraz wyższy! Po wojnie kamienica przeszła gehennę, mieścił się tutaj urząd miasta, urząd bezpieczeństwa, prokuratura.

- Teraz mieszka tu siedem rodzin - informuje kobieta, do której wchodzimy bezpośrednio od ulicy, na suficie przedpokoju widać piękne, malarskie dekoracje. - Jest pięć własnościowych mieszkań, a te na poddaszu należą do miasta. Jako wspólnota podlegająca Świebodzińskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego nie jesteśmy w stanie udźwignąć koniecznych remontów.

- Jesteśmy po zebraniach wspólnot mieszkaniowych, niestety, w przypadku domu przy ul. Łużyckiej 29 nie została podjęta żadna uchwała, na zebranie przyszły tylko dwie osoby - stwierdza Marek Nowacki z ŚTBS. - Zresztą tamtejsi mieszkańcy płacą na fundusz remontowy tylko 30 groszy za metr kwadratowy, a to zdecydowanie za mało, by przeprowadzić jakiekolwiek prace. To jest ich problem.

Ale w ubiegłym roku lokatorzy zgłaszali pilne potrzeby remontowe, chodziło o przełożenie dachu, wymianę pionu kanalizacyjnego, uzupełnienie ubytków w elewacji, zapobieżenie gromadzeniu się wody w piwnicy... - Ale w żadnej z tych spraw wspólnota nie podjęła uchwały, a więc prac nie wykonano - kończy M. Nowacki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska