MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukces lubuskiego pisarza. Krzysztof Fedorowicz w siódemce finalistów Nagrody Literackiej Nike

red.
Krzysztof Fedorowicz ma szansę na nagrodę Nike
Krzysztof Fedorowicz ma szansę na nagrodę Nike Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W piątek, 3 września poznaliśmy finalistów najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. W tym gronie znalazł Krzysztof Fedorowicz, lubuski pisarz, poeta i winiarz. Jurorzy docenili jego powieść „Zaświaty”. Zdobywcę Nike poznamy za miesiąc.

To ogromny sukces pisarza i winiarza z podzielonogórskiego Łazu. W nieszablonowej, pełnej metafor książce Krzysztof Fedorowicz opisał historię winiarzy, którzy żyli w dawnej Zielonej Górze. Akcja dzieje się na przestrzeni kilkuset lat, między wojną trzydziestoletnią a współczesnością. To opowieść o korzeniach. To opowieść o ziemi, która łączy dawnych i obecnych mieszkańców, o ludziach z nią związanych.

Od Wydawnictwa Wysoki Zamek - wydawcy książki „Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu”

W swej konstrukcji „Zaświaty” przypominają „Biegunów” Olgi Tokarczuk. Książka składa się z opowieści, które na pozór nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Tak jak motywem przewodnim u Tokarczuk jest ruch, tak tutaj – korzenie. Nawet gdy czytamy o podróży do Australii – żeglujemy w głąb czasu, bohaterów i przyszłości, bo korzenie dają moc nieprzemijania.

Nie bez znaczenia jest miejsce akcji. „Ten kawałek ziemi - gdzie Odra płynąc na północ zwraca się na zachód - jest w nieco innym czasie niż pozostała część globu” – pisze Fedorowicz.

Wielu jest winiarzy na świecie, lecz tylko niektórzy wytwarzają naprawdę dobre wina. Wielu ludzi pisze książki, lecz niewiele z nich zasługuje na przeczytanie. Krzysztof Fedorowicz od lat wytwarza świetne wina, a teraz napisał wybitną książkę. Takie rzeczy się niemal nie zdarzają.

Robert Makłowicz o książce Krzysztofa Fedorowicza - „Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu”

Poetyckość każdej frazy z miejsca przykuwa uwagę. I poetyckość konceptu wcielania się w historyczną postać, w historie żywą, wciąż w nas pulsującą. Ktoś sprzed dwustu lat nadal żyje i pozwala mu się powrócić z zaświatów na (już nie jego) ziemię, oddaje mu się własny język i głos. Czytelnikowi pozwala się zapomnieć o podziale na niemieckie i polskie, obce i swoje, bo w tej opowieści wszystko śląskie, ludzkie, poetyckie. Wreszcie Zielona Góra i okolice (północno-zachodnie rubieże Śląska) zdobyły się na epos z mistyką winobrania w tle. Erudycyjna i eseistyczna, gęsta od metafor i materii skumulowanego czasu, proza dla smakoszy dobrego wina i kunsztownego stylu.

W 2020 r. Krzysztof Fedorowicz otrzymał za "Zaświaty" Lubuski Wawrzyn Literacki.

Gala Lubuskich Wawrzynów 2020 w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze

Kto jeszcze powalczy o Nike?

Oprócz Krzysztofa Fedorowicza w finale konkursu na najlepszą książkę roku znaleźli się:

  • Kasper Bajon - "Fuerte"
  • Aleksandra Lipczak - "Lajla znaczy noc"
  • Grzegorz Piątek - "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949"
  • Jacek Podsiało - "Podwójne wahadło"
  • Zbigniew Rokita - "Kajś)
  • Monika Śliwińska - "Panny z „Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat".

Zwycięzcę konkursu poznamy 3 października. Do jego rąk trafi statuetka projektu Gustawa Zemły i 100 tysięcy złotych.

Nagroda Literacka "Nike" przyznawana jest od 1997 roku. W poprzednich latach laureatami konkursu zostali m.in.: Olga Tokarczuk, Stanisław Barańczak, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Dorota Masłowska, Mariusz Szczygieł.

Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „Nike” oraz „Gazeta Wyborcza”. Listę laureatów ogłosiła "Gazeta Wyborcza".

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska