Masz konto w Lubuskiej?

  Zaloguj się

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy dostali kod dostępu do Lubuskiej.

  Gazeta Lubuska

  Masz konto w Piano?

  Zaloguj się do Piano

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy samodzielnie kupili abonament.

  Jak pozbyć się toksyn z organizmu

  Jak pozbyć się toksyn z organizmu

  (mag)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W naszym organizmie przez lata odkładają się zanieczyszczenia: produkty przemiany materii czy szkodliwe bakterie.
  Pamiętaj, że poczciwa kapusta też ma właściwości oczyszczające

  Pamiętaj, że poczciwa kapusta też ma właściwości oczyszczające ©fot. DiGiTouch

  Jak poznać, że organizm potrzebuje oczyszczenia

  Jak poznać, że organizm potrzebuje oczyszczenia


 • brak ci energii
 • masz ziemistą cerę i wypryski
 • przetłuszczają ci się włosy
 • łamią ci się paznokcie
 • masz wzdęcia, zaparcia i bóle głowy
 • skrzypienie w stawach • Wraz ze zmianą pory roku, warto się ich pozbyć. Możesz zrobić z pomocą gotowych preparatów odtruwających.

  W aptekach, sklepach zielarskich czy ze zdrową żywnością możesz kupić gotowe preparaty wspomagające oczyszczanie. Jeśli decydujesz się na odtruwanie organizmu przez suplementy diety, możesz wybierać spośród kilku możliwości.

  Co możesz kupić

 • herbaty - zawierają zioła mające działanie odtruwające, m.in. mniszek lekarski, skrzyp polny, pokrzywę. W zależności od zaleceń na opakowaniu wypijamy napar raz dziennie (najlepiej rano) albo kilka razy dziennie. Cena: ok. 14 zł.
 • tabletki oczyszczające - mają w swoim składzie m.in. mniszek lekarski, łopian, szakłak amerykański, mniszek lekarski, koniczynę łąkową. Odtruwają i regenerują wątrobę. Zażywamy jedna tabletkę dziennie podczas lub po posiłku. Cena: 29-115 zł.
 • płyny oczyszczające - inicjują detoksykację, poprawiają pracę jelit, nerek i wątroby, ograniczają zaburzenia związane z zatruciem (bóle głowy spowodowane problemami z trawieniem, trudności z koncentracją). Kuracja trwa miesiąc, płyn rozcieńczamy w wodzie. Nie powinno się jej stosować w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Przeciwwskazaniem jest też ciąża i karmienie piersią. Cena: 49-69 zł.

  - Wszystkie te preparaty mają przede wszystkim działanie moczopędne. Wraz z nadmiarem wody usuwane są toksyny. Używanie ich może być też pomocne w odchudzaniu. Staje się to coraz bardziej popularne - mówi Magdalena Czubata, farmaceutka.

  Jak te zioła działają?

  Działanie ziół oczyszczających polega na oczyszczaniu krwi i organów ze szkodliwych złogów i nieczystości. Natomiast zioła przeczyszczające służą przede wszystkim usunięciu zalegającemu w jelitach stolca. Różni je też szybkość działania.

  Na efekt preparatów przeczyszczających nie trzeba długo czekać, natomiast działanie ziół oczyszczających jest rozłożone w czasie. Jakie zioła maja właściwości odtruwające? Korzeń mniszka, cykorii, łopianu, ziele koniczyny, skrzypu, karczocha, poziomki, fiołek trójbarwny, korzeń pokrzywy, nasienie czarnuszki, kwiat kocanki, kora brzozy. Zioła oczyszczające można stosować osobno, lub robić z nich mieszanki.

  Sposoby na oczyszczenie organizmu

 • zmiana nawyków żywieniowych - jemy za szybko i za obficie. Dopilnuj, żeby w codziennym jadłospisie nie zabrało owoców i warzy. Pamiętaj też o rybach, chudym mięsie oraz produktach bogatych w błonnik - ziarnach zbóż, kaszach, otrębach. Dodaj d tego sfermentowane produkty mleczne (kefiry, jogurty), które zawierają bakterie wspomagające procesy trawienne.
 • dieta oczyszczająca
 • głodówka oczyszczająca
 • sauna - w trakcie intensywnego pocenia sie organizm wydala toksyny na zewnątrz przez skórę
 • hydrokolonoterapia - mechaniczny sposób oczyszczania jelita grubego
 • gotowe preparaty - suplementy diety wspomagające oczyszczanie organizmu

  Uwolnij organizm z toksyn ćwicząc jogę


  (fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

  Marzanna Jasińska
  instruktorka ćwiczeń psychofizycznych ze specjalnością joga


  Praktykując jogę odtruwamy organizm na trzy sposoby.
  1. Jeżeli ćwiczymy dynamicznie, w naturalny sposób się pocimy. Toksyny zalegające w organizmie usuwane są z niego razem z potem przez skórę.
  2. Praktykowanie jogi wpływa dobrze na nasz układ hormonalny. A sprawnie funkcjonujący układ hormonalny w odpowiedni sposób steruje wszystkimi procesami w organizmie, w tym także wydalaniem zanieczyszczeń.
  3. Joga kładzie duży nacisk na technikę oddychania. Podczas ćwiczeń robi się to staranniej i dzięki temu wraz z wydechem pozbywamy się więcej zanieczyszczeń.

  Twój bezpłatny dostęp do www.gazetalubuska.pl wkrótce wygaśnie

  Zostań Czytelnikiem plus i otrzymaj:

 • Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo