Pradziadek Juliette Binoche przyjechał do Częstochowy w 1895 roku. Jej polska, częstochowska babcia Julia, po której ma imię, występowała w tutejszym teatrze.

Juliette Binoche, wielka francuska aktorka i laureatka Oscara, ma wielki sentyment do Częstochowy. Tu są jej rodzinne korzenie. W Częstochowie urodziła się jej matka, Monique Stalens. Juliette Binoche do Częstochowy zaprosił ponad 10 lat temu Tadeusz Wrona, ówczesny prezydent miasta, na Kongres Częstochowian. Niestety nie mogła wtedy przyjechać.

- Moja żona zwróciła uwagę na zdjęcie Juliette Binoche z babcią w jednym z kolorowych czasopism, z podpisem, że jej rodzina pochodzi z Częstochowy - opowiada Wrona. - Zaczęliśmy szukać w Urzędzie Stanu Cywilnego, archiwach, częstochowskich śladów rodziny aktorki.

Zaprosił aktorkę na Kongres Częstochowian w 2005 roku. Napisał do niej: „Kieruję zaproszenie do Pani, wierząc, że nazwa naszego miasta nie jest obca Pani sercu. Częstochowa to miejsce z Jasną Górą - stolica duchowa Polski. Pamiętam doskonale, jak w filmie »Niebieski« w reżyserii śp. Krzysztofa Kieślowskiego mistrzostwo Pani gry aktorskiej wydobyło owe dręczące każdego człowieka pytania egzystencjalne. Wierzę, że Częstochowa nie jest dla pani miastem obojętnym ze względu na rodzinne tradycje”.

Juliette Binoche odpisała: „Pańskie zaproszenie bardzo mnie wzruszyło. Obecnie jestem ciągle w podróży i mam dużo pracy w perspektywie, ale jak tylko będę mogła, napiszę do Pana. Polecam się”.

I w kolejnym liście: „Otrzymałam Pańską korespondencję, dziękuję. Obecnie kręcę film w Londynie. Bardzo chciałabym pewnego dnia przyjechać. Mama powiedziała mi, że otrzymała od Pana dokumenty dotyczące naszej rodziny. Dziękuję za pamięć o przeszłości, która jest w nas zawsze obecna. Pozdrawiam”.

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 57%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

  • W dalszej części przeczytasz o korzeniach rodziny słynnej aktorki

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się