Trwają prace nad dalszym zagospodarowaniem nadodrzańskich terenów. W planach są m.in. dwie kolejne rzeczne przystanie.

Pomimo ubiegłorocznych problemów z budową dziesięciu małych przystani na lubuskim odcinku Odry (z powodu niskiego stanu rzeki inwestycja zakończy się dopiero w lipcu), gminy już szykują się do kolejnych prac związanych z zagospodarowaniem nadodrzańskich terenów.

- Równolegle do walki o dokończenie budowy, wspólnie z „odrzańską drużyną” rozpoczęliśmy przygotowania do wykonania dokumentacji technicznych odnośnie budowy dwóch kolejnych przystani w gminach Bojadła i Zabór oraz zagospodarowania terenów wokół przystani w Starej Wsi (gmina wiejska Nowa Sól), Siedlisku, Bobrownikach (gmina Otyń), Pomorsku (gmina Sulechów) i Nietkowie (gmina Czerwieńsk) - opisuje wiceprezydent Nowej Soli, Jacek Milewski.

Nowa Sól, jako lider projektu, planuje też małą inwestycję w mieście - chodzi o zagospodarowanie terenu obok istniejącej już mariny.

- Mam nadzieję, że do końca lutego uporamy się z formalnościami i będziemy gotowi do rozpisania przetargu na wyłonienie wykonawcy projektów. A potem to już proza samorządowej pracy, czyli poszukiwanie źródeł sfinansowania inwestycji - zaznacza wiceprezydent.

Warto tu też przypomnieć, że osobno realizowana będzie inwestycja związana ze stworzeniem w Nowej Soli Centrum Informacji Turystycznej dla całego odcinka Dolina Środkowej Odry. Znajdować się ma ono w budynku przy ul. Korzeniowskiego 2. Wspomniane centrum ma być swoistym centralnym punktem zarówno dla turystów, którzy mogliby uzyskać tam pełną informację oraz np. zakupić bilety do różnych atrakcji rozlokowanych wzdłuż Odry, jak i dla samych pracowników stowarzyszenia „Odra dla turystów”, jako tzw. małe „centrum dowodzenia” lubuskimi statkami, i nie tylko. Według planów, to właśnie stowarzyszenie ma prowadzić wspomniane centrum.

Jak się właśnie dowiedzieliśmy, jeszcze w tym miesiącu powinny ruszyć odpowiednie prace projektowe (miasto porozumiało się już z lokatorami mieszkań komunalnych znajdujących się w budynku przy ul. Korzeniowskiego 2, co do zmiany miejsca zamieszkania).