W Kielcach ruszyły wczoraj Międzynarodowe Targi Branży Pogrzebowej i Cmentarnej oraz premierowy Salon Świec i Zniczy. Potrwają do niedzieli. Przepych i bogatwo form i kształtów króluje na tegorocznych targach branży funeralnej Necroexpo w Kielcach. Na topie są bogato zdobione lub ręcznie robione urny, koronkowe znicze czy chłodzone trumny za ponad 700 tysięcy złotych. W ostatnią drogę można się nawet wybrać jaguarem wartym... milion złotych. Zainteresowanie najnowszą modą w tej branży jest ogromne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wśród produktów związanych z pogrzebem dominuje nowy styl i  podejście do uroczystości pogrzebowej. Zdaniem wystawców, bardzo wielu odbiorców szuka artystycznej oprawy dla pochówku, nie licząc się z kosztami. 

Są więc urny na prochy zdobione kryształami Swarovskiego, nowoczesne trumny ze stali nierdzewnej czy plastiku, metalowe nagrobki i… aromamarketing funeralny. Dla klientów o awangardowym guście, ale też dla tych, którzy nie chcą symboliki religijnej.

Skłonność do przepychu potwierdzają liczby. Szacuje się bowiem, że polski rynek pogrzebowy, kompleksowo obsługujący ceremonię może być wart nawet około 4 miliardów złotych rocznie. Dane Polskiej Izby Pogrzebowej potwierdzają też, że Polska to prawdziwy potentat w produkcji trumien, nie tylko w skali europejskiej, ale nawet światowej.

Nic więc dziwnego, że wystawa należy do jednej z największych w Europie i co roku ma rekordową liczbę wystawców. Do niedzieli mieszkańcy regionu świętokrzyskiego będą mogli zapoznać sięw targach Kielce z ofertą usług pogrzebowych, od organizacji pochówku, wyboru i zakupu nagrobka, aż po usługi z zakresu florystyki funeralnej czy komputerowymi systemami zarządzania cmentarzami.

Nowinką polskiej branży funeralnej są trumny o niestandardowym wyglądzie, robione na zamówienie, na przykład zielone dla miłośników ekologii.Branża nie oparła się erze multimediów, internetu i smartfonów. Dzięki specjalnym aplikacjom można zapalić wirtualną świeczkę, złożyć kwiaty na grobie bliskich lub sprawdzić, gdzie na planie cmentarza usytuowana jest kwatera i odczytać dane osoby pochowanej.
Targi w sobotę czynne są w sobotę w godzinach10-17, w niedzielę 10-15. Wstęp kosztuje 50 złotych.