Nie zawsze uda się w porę zahamować, nawet jadąc z dozwoloną prędkością. Nie tylko kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. To samo dotyczy m.in. mieszkańców wsi, o czym przypomina KRUS.

- Jadę drogą w gminie Chełmża, mijam rowerzystów i w radością dostrzegam, że mają na sobie kamizelki odblaskowe - relacjonuje Czytelnik. - Kilkaset metrów dalej złoszczę się jednak, bo rolnicy sprzątają ziemię z drogi - bez żadnego odblasku! Szaro już, bo wieczór, oni na ciemno ubrani. Dobrze, że sprzątają po kombajnie od buraków czy ziemniaków, ale ludzie! Was nie widać, a o tragedię łatwo - denerwuje się kierowca.

"Rolniku, bądź bezpieczny podczas poruszania się po drogach publicznych!", apeluje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jesień w pełni, zmierzch zapada coraz szybciej, a dni często są deszczowe. Uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać o swoją widoczność, "(...) bardziej niż o innej porze roku narażeni są na potrącenia czy przejechanie przez pojazdy".

KRUS przypomina, że problem w dużej mierze dotyczy mieszkańców wsi. Często poruszają się po wąskich, nieoświetlonych drogach, bez chodników i utwardzonych poboczy, po których również przemieszczają się nieoświetlone lub niewystarczająco oświetlone ciągniki sprzężone z maszynami rolniczymi, motocykle, rowery itp., wskazuje Kasa.

Dla pieszych poruszanie się po zmroku poza terenem zabudowanym oznacza nierzadko poruszanie się w ciemności, a dla kierowców zupełnie nieprzewidywalne okoliczności – np.: nagłe pojawienie się na poboczu lub skraju jezdni pieszego lub zaparkowanego pojazdu.

Pieszy widzi pojazd z odległości znacznie większej, niż może pieszego dostrzec kierujący pojazdem. Jeśli ubierzemy się w ciemną odzież, to nocą w świetle reflektorów jesteśmy widoczni dopiero z odległości 20-30 metrów.

"Samochód poruszający się z dozwoloną poza terenem zabudowanym prędkością 90 km/h, pokonuje w ciągu jednej sekundy 25 metrów. Szansa na podjęcie przez kierowcę próby ominięcia pieszego jest więc bliska zeru. Pieszy zaopatrzony w odblaski jest natomiast widoczny z odległości 130-150 metrów". To znacznie zwiększa szansę na reakcję.

Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców

Co na to przepisy? Od 3 lat osoby znajdujące się po zmroku na drogach poza terenem zabudowanym mają obowiązek posiadania w widocznym miejscu elementów odblaskowych. Za ich brak grozi mandat. Nocą nie muszą nosić odblasków osoby idące po chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, a także poruszający się w strefie zamieszkania.

Źródło: KRUS