Według oceny ekspertów, w 2017 r. dostawy mleka w UE mają wzrosnąć o 0,7 proc. - do 154,4 mln t, a w 2018 r. dynamika wzrostu ma przyspieszyć do 1,4 proc.

W ostatnim tygodniu eksperci Komisji Europejskiej opublikowali jesienną edycję raportu „Short-term outlook for EU agricultural markets”, w której zaprezentowali prognozy dla podstawowych rynków rolnych w UE.

Według danych Komisji Europejskiej w pierwszych siedmiu miesiącach br. do mleczarni w UE dostarczono jeszcze o 0,3 proc. mniej mleka niż w analogicznym okresie przed rokiem. Szacowany poziom dostaw mleka w 2017 r. oznacza, że w okresie sierpień-grudzień dostawy mleka w UE powinny być o 2,2 proc. większe niż to miało miejsce w tych miesiącach w 2016 r.

- Wyższa dynamika wzrostu dostaw w 2018 r. będzie wynikać przede wszystkim z odbudowy produkcji mleka w Niemczech i Francji oraz wzrostu wydajności krów mlecznych, gdyż stado krów mlecznych ma zmniejszyć się o 0,8 proc. do 23,0 mln sztuk - zauważa Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.