2,8 milionów złotych - to łączny dług polskich mleczarni. Zerkamy do danych BIG InfoMonitor.

Jak wygląda sytuacja po kryzysie w branży mleka nad Wisłą?

Trzy czwarte przetwórców mleka jest w bardzo dobrej lub dobrej kondycji finansowej, z czego aż 60% ma najwyższe notowania. 7% firm jest w słabej kondycji. 17% - w bardzo złej, wynika z analizy przeprowadzonej przez Bisnode Polska.

Sprawdź też: Nabiał drogi jak nigdy. Czy jeszcze kiedyś może być tańszy

W bazach Biura Informacji Kredytowej i BIG InfoMonitor zaległe zobowiązania powyżej 60 dni posiada 40 firm (27 aktywnych), czyli 7,4% przedsiębiorstw branży mleczarskiej - czytamy w raporcie.

Nieuregulowane zaległości wobec banków i kontrahentów - na co najmniej 500 zł - wynoszą 2,8 mln zł. Według Głównego Urzędu Statystycznego roczne obroty branży, to 24 miliardy złotych.

Łącznie 654,7 mln zł mają do spłaty z tytułu zaciągniętych kredytów mleczarskie spółdzielnie i spółki.

Szacuje się, że dziś siedmiu głównych producentów odpowiada za blisko połowę produkcji.

Branża mleka wychodzi naprzeciw konsumentom eliminowaniem cukru. Wraz z rosnącą, nad Wisłą liczbą wegan i wegetarian dynamicznie rozwija się paleta produktów opartych na mleku pochodzenia roślinnego - dodają autorzy raportu.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Jest dobrze, może być jednak lepiej.

Polska branża mleczarska boryka się także z licznymi problemami. Najważniejszymi są niestabilność rynków oraz niska, wynosząca ok. 1,5%, rentowność polskich mleczarni. Drugim czynnikiem jest znaczne rozdrobnienie na rynku i brak przedstawicielstw polskich mleczarni na odległych, poza unijnych rynkach, w Azji, Afryce - czytamy w raporcie.

Analiza Bisnode Polska została przeprowadzona na 220 firmach.

Źródła informacji: BIG InfoMonitor, BIK oraz Bisnode Polska