Książka kucharska zawierająca przepisy oparte na mleku nadesłane przez dzieci to owoc kolejnego roku kampanii "Mam kota na punkcie mleka". Polska Izba Mleka wraz Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka rozpoczęła ją wraz z początkiem roku szkolnego 2012/2013.

Kampania adresowana do uczniów szkół podstawowych w wieku od 6 do 13 lat ma promować spożywanie nabiału. W myśl zasady "czym skorupka za młodu nasiąknie" organizatorzy chcą zwiększać spożycie mleka w Polsce. To wciąż jest niewielkie. Przeciętny Polak zużywa rocznie 192 litry mleka (wliczając w to sery, twarogi, jogurty itp. wyroby mleczne). To około 16 litrów miesięcznie czyli ledwie minimum zalecane przez lekarzy i dietetyków dla dorosłych. W diecie dzieci i młodzieży mleka powinno być więcej. Cztery zalecane porcje nabiału to odpowiednik 800 ml mleka. Jednej porcji odpowiada też 200 g twarogu lub serka wiejskiego, 150 g jogurtu, kefiru lub maślanki czy 40 g żółtego sera.

W innych krajach Europy nabiał cieszy się dużo większym powodzeniem.

Przeciętny Niemiec wypija miesięcznie 20,6 l mleka, Szwjacar ponad 24 litry, Szwed -27,6 litra. Światowi rekordziści - Finowie wypijają po 32 litry mleka miesięcznie czyli  nieco ponad litr dziennie. Imponujące? Być może. Jednak niezbyt trudne do wyobrażenia. Dwie szklanki mleka, jeden jogurt, dwa plastry żółtego sera, gruby plaster twarogu to nie ilość, której nie da się zmieścić w codziennej diecie.

Tego, że możliwości jest więcej dowiedli uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie rozpisanym w ramach kampanii. Zadanie polegało na podanie przepisu na bazie produktu nabiałowego i dołączenie ilustracji, pokazującej gotową potrawę.

- W zabawie udział wzięło blisko 650 uczniów ze szkół uczestniczących w programie – mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka. – Po długich i burzliwych naradach Jury wyłoniło 40 finalistów, których prace znalazły się w książce. Mieliśmy naprawdę twardy orzech do zgryzienia, ponieważ w każdą z prac dzieci włożyły mnóstwo wysiłku i serca, a pysznych przepisów na mleczne co nieco mógłby im pozazdrościć niejeden wybitny szef kuchni – dodaje.

Ww  książce  możemy znaleźć przepisy m.in. chrupiące gofry,  koktajle na bazie jogurtu, serowe placki z kaszy manny, truskawkową panna cottę i wiele innych. Nie brakuje tu niezwykłych, kolorowych ilustracji i oryginalnych pomysłów.

Uczniowie wszystkich szkół, które biorą udział w kampanii "Mam kota na punkcie mleka" otrzymają książkę jeszcze w tym tygodniu.