MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stań przed komisją

Leszek Kalinowski
- W poprzednich latach zdarzali się zapominalscy, którzy nie zabrali ze sobą dowodu. Dlatego przypominam o tym obowiązku - podkreśla Jadwiga Partocka ze starostwa.
- W poprzednich latach zdarzali się zapominalscy, którzy nie zabrali ze sobą dowodu. Dlatego przypominam o tym obowiązku - podkreśla Jadwiga Partocka ze starostwa. Fot. Ryszard Poprawski
Ponad 500 osób z powiatu powinno stawić się do poboru. Komisja urzędować będzie w tym roku nie w krośnieńskiej hali, ale w klubie garnizonowym.

KTO I KIEDY PRZED KOMISJĄ

KTO I KIEDY PRZED KOMISJĄ

- 5-9 marca - miasto Gubin
- 12 marca - miasto Gubin
- 13-14 marca - gmina Gubin
- 15-16 marca - Krosno Odrz.
- 19-20 marca - Krosno Odrz.
- 21 marca - Dąbie
- 22 marca - Bobrowice
- 23 marca - Bytnica
- 26 marca - Maszewo
- 27 marca - kobiety
- 28 marca - ekspertyzy

Niemal codziennie przez miesiąc od 8.00 do 15.00 przy ul. Poznańskiej 42a na młodych mężczyzn i kobiety czekać będzie powiatowa komisja lekarska.

Obowiązkowi zgłoszenia się do poboru podlegają mężczyźni urodzeni w 1988 r. Wzywani do stawienia się przed komisją są także ci, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili się ochotniczo do odbycia zasadniczej służby wojskowej.

Obowiązkowo powinni także zameldować się ci, urodzeni w latach 1983-87, którzy do tej pory nie stawili się przed komisją. Poza tym terminy zgłoszeń są ważne dla urodzonych w 1987 r. i wcześniej, ale czasowo niezdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej (jeśli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem poboru).

- Dotyczy to także tych, którzy złożyli wniosek o ponowne ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej - dodaje Jadwiga Partocka ze starostwa. - Ale do poboru wzywane są także kobiety urodzone w latach 1979-89, kończące w tym roku naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych, a także na kierunkach psychologicznych. Oraz studentki wyższej szkoły morskiej, mające zgodę rektora na odbycie zajęć wojskowych w tej szkole.

J. Partocka przypomina poborowym o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu, pozwalającego na ustalenie tożsamości. Dla komisji lekarskiej istotne zaś będą dokumenty dotyczące stanu zdrowia.

Jeśli ktoś zgłasza się do poboru po raz pierwszy - dla potrzeb ewidencji wojskowej - musi przedstawić: potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji, aktualną fotografię o wymiarach 3 na 4 cm bez nakrycia głowy oraz dokumenty, stwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki.

A co jeśli wezwany poborowy nie stawi się przed komisją? Może być zarządzone przymusowe doprowadzenie go przez policję do komisji poboru lub nałożona grzywna. Brak zgłoszenia lub dostarczenia wymaganych dokumentów może zakończyć się nawet karą pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska