MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na pełną głowę

Agnieszka Dziublewska
- Do nauki potrzebna jest dobra pamięć i koncentracja, które trzeba ćwiczyć. Każdy ma swoją porę najlepszą do nauki. Ja najchętniej uczę się wieczorami - mówi uczennica trzeciej klasy w głogowskim Gimnazjum nr 5 Dagmara Duc. - Metoda na zapamiętanie jest prosta: uważnie przeczytać tekst i zrozumieć go.
- Do nauki potrzebna jest dobra pamięć i koncentracja, które trzeba ćwiczyć. Każdy ma swoją porę najlepszą do nauki. Ja najchętniej uczę się wieczorami - mówi uczennica trzeciej klasy w głogowskim Gimnazjum nr 5 Dagmara Duc. - Metoda na zapamiętanie jest prosta: uważnie przeczytać tekst i zrozumieć go. zdjęcia Sylwia Dobies
- Moja córka kiedyś lubiła się uczyć. Długo siedzi nad książkami, ale ma średnie oceny. To ją zniechęca do dalszej nauki - żali się zielonogórzanka.

Dzieci i młodzież uczą się tradycyjnymi metodami. Czytają zadany tekst kilka razy i próbują zapamiętać. Jeśli nadal czegoś nie pamiętają, znów sięgają po książkę. I tak dalej. Jeśli muszą zapamiętać daty, fakty czy słówka z angielskiego, uczą się na pamięć jak wiersza. Notatki też robią linearnie, tzn. zapisują wiadomości linijka po linijce. Tymczasem są metody pomagające w nauce.

- Ich stosowanie nie jest trudne, ale mogą usprawnić proces uczenia się - informuje Magdalena Górska, nauczyciel języka angielskiego i trener szybkiego czytania i technik pamięciowych. Podpowiedz je swojemu dziecku.

Przygotuj się
Do nauki siadaj wypoczęty. W jej trakcie rób sobie przerwy. Wyjdź na spacer albo otwórz okno. Wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych. Pomagają zwłaszcza te, które angażują dwie strony ciała, np. dotykanie naprzemienne lewego łokcia do prawego kolana i odwrotnie albo skłony z dotknięciem lewej ręki do prawej stopy i odwrotnie. Usprawniają połączenia między półkulami mózgowymi.

Skoncentruj się

- Nie lubię wykuwać niczego na pamięć. Staram się wszystko zrozumieć. Uczę się systematycznie. Do lekcji siadam wieczorami, przy cichej muzyce, ale do książek zaglądam też w soboty przed południem - mówi Łukasz Wawrzynowicz, uczeń Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie.

Żeby więcej zapamiętać, skoncentruj uwagę na nauce. Niech cię nie rozprasza głośna muzyka czy włączony telewizor. Ważną sprawą jest odpowiedni kąt do nauki. Najlepiej niech to będzie biurko i krzesełko dostosowane do twojego wzrostu. Możesz też zastosować kilka metod. Jedną z nich jest relaksacja. Dostępne są kasety z nagranym głosem instruktora. Przed nauką zacznij głęboko oddychać. Wdech z myślą o relaksie a wydychasz stres i zmęczenie. Powtórz kilkakrotnie.

Możesz wyobrażać sobie po obu stronach ciała przeciwności. Jeśli np. z lewej czujesz w myślach brzydki zapach, z prawej poczuj miły. Uspokoić i skoncentrować się pomaga również kształt kółek. Możesz wpatrywać się w rysunki je przedstawiające. Inną metodą jest kręcenie "leniwych ósemek". Wyciągniętym kciukiem lewej dłoni rysuj w powietrzu powoli leżącą ósemkę i wódź za ręką oczami. Powtórz kilkakrotnie. Zmień rękę. Potem kręć ósemki obiema rękami. To ćwiczenie koncentruje uwagę.

Czytaj szybciej

- Czytanie w myślach "wypowiadając" wyrazy bardzo spowalnia ten proces - mówi Górska.

Powinieneś je wyeliminować. Przed czytaniem postaw sobie cel. Nie czytaj, bo pani kazała od strony 57 do 64, ale dlatego, że chcesz się dowiedzieć czegoś np. o Powstaniu Warszawskim. Mając w głowie cel, łatwiej ci się skupić. Jeśli czasem łapiesz się na czytaniu wciąż tej samej linijki lub akapitu, pomoże ci "patyczkowanie". Weź do ręki wskaźnik i pokazuj sobie nim tekst. Nie wódź nim od lewej do prawej, ale dziel tekst na trzy części, które po kolei dotykasz patyczkiem. Takie czytanie wymaga ćwiczeń, ale po jakimś czasie zauważysz efekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska