Polscy żużlowcy mistrzami świata!

TS, KW (aip)
Biało-czerwoni wygrali finał Drużynowego Pucharu Świata, który odbył się w Manchesterze Szymon Starnawski
W sobotę, 30 lipca, reprezentacja Polski na żużlu wygrała na torze w Manchesterze finał Drużynowego Pucharu Świata! Srebrny medal zdobyli Anglicy, a brązowy – Szwedzi. Czwarta była Australia.

Zawody najlepiej rozpoczęli Szwedzi, którzy po pierwszej serii mieli 5 oczek przewagi nad Polakami. W drugiej serii podopieczni Marka Cieślaka zaczęli odrabiać straty, a w połowie zawodów dogonili ekipę Trzech Koron. Na prowadzenie wyszli po 11. biegu i nie oddali go do końca. Wprawdzie nasi żużlowcy dostali lekkiej zadyszki w czwartej serii, ale w biegach nominowanych nie pozostawili rywalom złudzeń (zdobyli 11 na 12 możliwych punktów). Złota byliśmy pewni po przedostatnim wyścigu, gdy drugi na mecie zameldował się Krzysztof Kasprzak (zastąpił w finale Macieja Janowskiego, który był najsłabszym ogniwem naszej kadry w półfinale).

- To był prawdziwy team, jestem dumny z chłopaków. Szło nam różnie, ale na końcu chłopacy pokazali, że mają jaja – mówił uradowany Cieślak. Polska wywalczyła siódmy złoty medal w historii swoich startów w DPŚ. W dorobku ma też 3 srebra i brąz (krążek z najmniej cennego kruszcu zdobyła rok temu w Vojens; triumfowali wówczas Szwedzi). Srebro nieoczekiwanie zdobyli Brytyjczycy. Duża w tym zasługa Taia Woffindena, który wywalczył ponad połowę punktów drużyny (19 na 32).

Zawiedli Australijczycy, ale mogą mieć pretensje do swojego menedżera. Mark Lemon, wobec kontuzji Maksa Fricke'a, dość nieoczekiwanie postawił na Josha Grajczonka. Gdyby jechał Brady Kurtz (w barażu w Manchesterze wywalczył 6 oczek) Kangury mogły mieć medal. Na domiar złego dla Australijczyków, Jason Doyle został wykluczony z 16. wyścigu, w którym jechał jako joker (wywrócił Pawlickiego).