1/15
Polscy sportowcy na pierwszy medal na zimowych igrzyskach...

Polscy sportowcy na pierwszy medal na zimowych igrzyskach czekali do 1964 roku. Do tej pory zdobyliśmy 22 medale, z czego aż 18 już w XXI wieku. Zobacz wszystkich polskich medalistów zimowych igrzysk olimpijskich.

Zobacz wszystkie medale Polaków na zimowych igrzyskach olimpijskich!

2/15
1. Brązowy medal. Kombinacja norweska: skoki na skoczni...

Franciszek Groń-Gąsienica - brązowy medal

1. Brązowy medal. Kombinacja norweska: skoki na skoczni dużej i bieg na 15 km - Cortina d'Ampezzo 1956

Pierwszy dla Polski medal w historii zimowych igrzysk olimpijskich zdobył Franciszek Groń-Gąsienica. A początkowo nie był nawet przewidziany do wyjazdu do Cortiny d'Ampezzo. Trener Marian Woyna-Orlewicz zapowiedział jednak, że jeśli Groń do Włoch nie pojedzie, to on zrezygnuje ze swojej funkcji. Po konkursie skoków Polak zajmował dziesiątą pozycję, ale w biegu przesunął się aż o siedem lokat. Medal polskiego zawodnika w zdominowanej przez skandynawskich sportowców konkurencji był wielką sensacją.

3/15
2. Srebrny medal. Łyżwiarstwo szybkie: bieg na 1500 m -...

Elwira Seroczyńska - srebrny medal

2. Srebrny medal. Łyżwiarstwo szybkie: bieg na 1500 m - Squaw Valley 1960

Wyścig na 1500 metrów na igrzyskach w Squaw Valley w Stanach Zjednoczonych przyniósł nam dwa medale. Elwira Seroczyńska w parze rywalizowała z Rosjanką Lidią Skoblikową. Panczenistka zza naszej wschodniej granicy uzyskała najlepszy czas i została mistrzynią olimpijską. Polka była druga.

4/15
3. Brązowy medal. Łyżwiarstwo szybkie: bieg na 1500 m -...

Helena Pilejczyk - brązowy medal

3. Brązowy medal. Łyżwiarstwo szybkie: bieg na 1500 m - Squaw Valley 1960

Pochodząca z Ebląga Helena Pilejczyk w tym samym biegu wywalczyła brąz. Co ciekawe wyjazd Seroczyńskiej i Pilejczyk do Squaw Valley ważył się do ostatniej chwili, bo nasi działacze nie wierzyli w udane starty polskich panczenistek.