MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sport okularników nie musi być męczarnią

oprac. Tatiana Mikułko
Dr n. med. Edyta Wojtyczka jest okulistką, pracuje w Centrum Medycznym "Aldemed” w Zielonej Górze
Dr n. med. Edyta Wojtyczka jest okulistką, pracuje w Centrum Medycznym "Aldemed” w Zielonej Górze Paweł Janczaruk
Ci, którzy noszą okulary wiedzą, jak bardzo mogą one przeszkadzać w uprawianiu sportu. - Ostre widzenie i swobodę ruchu umożliwiają soczewki kontaktowe lub laserowa korekcja wady wzroku - podpowiada lekarka Edyta Wojtyczka.

- Lato to okres, w którym jeszcze intensywniej uprawiamy sport. Z jakim niebezpieczeństwem wiąże się to dla naszego wzroku?
- Niezależnie od tego, czy w czerwcu gramy w siatkówkę plażową, czy w styczniu jeździmy na nartach nasze oczy narażone są na działanie promieni słonecznych. Promieniowanie UV kumuluje się i może wywołać nieodwracalne uszkodzenie struktur oka. Podczas joggingu i jazdy na rowerze może dochodzić do wysychania powierzchni oka. Objawia się to pieczeniem, łzawieniem i uczuciem dyskomfortu. Aby tego uniknąć warto założyć specjalne okulary - gogle dla sportowców. Pływanie, zwłaszcza w basenie z chlorowaną wodą, może podrażnić spojówki i wywołać reakcję zapalną. Tu pomocne są okulary pływackie, a także, po wyjściu z basenu, zastosowanie kropli nawilżających do oczu, tzw. sztucznych łez.

- Dlaczego nie należy wkładać soczewek kontaktowych, gdy wchodzimy do wody?
- Grozi to zakażeniem rogówki. Wiadomo jednak, że nie wszyscy się do tej rady stosują. Pojawiają się natomiast różne nowatorskie akcesoria dedykowane okularnikom, którzy spędzają czas na sportowo, np. specjalne okulary pływackie z odpowiednią korekcją wady wzroku.

- W uprawianiu jakich innych sportów może przeszkadzać wada wzroku?
- W uprawianiu sportów przeszkadzają przede wszystkim okulary korygujące. Zawężają pole widzenia, zsuwają się z nosa, parują, a w przypadku stłuczenia niosą ryzyko obrażeń. W sportach dynamicznych, takich jak: gry zespołowe z piłką, tenis, jogging, jazda na rolkach, deskorolce oraz przy sportach ekstremalnych poleca się inne formy korekcji wady wzroku.

- Na przykład?
- Ostre widzenie i swobodę ruchu umożliwiają soczewki kontaktowe lub laserowa korekcja wady wzroku. To, czy dana osoba kwalifikuje się do zabiegu można zbadać za pomocą specjalistycznego sprzętu, który jest dostępny także w Zielonej Górze.

- Jak długo po zabiegu laserowym trwa okres powrotu do pełnej sprawności?
- Pacjent po laserowej korekcji wady wzroku prawie natychmiast może wyjść do domu, a po kilku dniach wrócić do pełnej aktywności życiowej. Pełna ostrość widzenia powraca w ciągu kilku tygodni. Bezpośrednio po zabiegu przez ok. dwa miesiące należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych oraz ciężkiego wysiłku fizycznego.

- Czy po takim zabiegu oczy sportowca są bardziej narażone na urazy?
- Po zabiegu laserowej korekcji sportowcom zaleca się intensywną ochronę przed promieniowaniem UV, natomiast nie ma większego ryzyka urazów, niż przed operacją.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska