Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sporo wydarzeń kulturalnych w Lubuskiem odbędzie się na dniach. Możdżer, Machalica Fesitival, Muzyka z Getta, węgierski jazz, porcelana

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek 14.04 o godz. 19.30 w Jazz Club Pod Filarami, wystąpi formacja Balázs Bágyi New Quartet. Kwartet gra autorską muzykę skomponowaną przez lidera zespołu, który w plebiscycie internetowego magazynu „JazzMa.hu”, w 2016 roku zwyciężył w kategorii „kompozytor roku”.
W piątek 14.04 o godz. 19.30 w Jazz Club Pod Filarami, wystąpi formacja Balázs Bágyi New Quartet. Kwartet gra autorską muzykę skomponowaną przez lidera zespołu, który w plebiscycie internetowego magazynu „JazzMa.hu”, w 2016 roku zwyciężył w kategorii „kompozytor roku”. strona zespołu
Święta Zmartwychwstania Pańskiego za nami. Obfitowały w spotkania w rodzinnym gronie, do czego pewnie i przyczyniła się pogoda. Sobota i niedziela były raczej pochmurne i leniwie śpiące, za to już poniedziałek charakteryzował się pełnią słońca i całkiem sympatyczną aurą. Nie wiem jak Państwo, ale ja wybrałem się do zielonogórskiego lasu zobaczyć m.in. obwodnicę południową, która lada moment zostanie otwarta. Ale wracając do kultury, po wielkanocnej posusze, wiele się będzie działo do najbliższego piątku. Zobaczmy dokąd warto się wybrać, a wkrótce przedstawię także oferty na weekend i nadchodzący tydzień.

ZIELONA GÓRA

Spektakle, wernisaż i jubileusz

Rusza druga część tegorocznego Festiwalu Klan Machaliców i Przyjaciele. W czwartek (13.04) o godz. 19, na scenie kameralnej Lubuskiego Teatru, w sztuce „Stopklatka” - Maliny Prześlugi, wystąpią Adam Machalica i Marta Honzatko. Całość reżyseruje Agnieszka Baranowska. To opowieść o Wojtku, który mając kilkanaście lat niefortunnie skoczył do wody. Od tej pory jest sparaliżowany, lecz ma mnóstwo wspomnień i przemyśleń. Wstęp płatny. Wcześniej, w Muzeum Ziemi Lubuskiej o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa pt. „Fragmenty” - Małgorzaty Stępniak. Znalazły się na niej prace pochodzące z różnych cykli malarskich i wykonane w różnych okresach. Wstęp wolny. O godz. 20 w Piekarni Cichej Kobiety odbędzie się wieczór poświęcony Janowi Wołkowi z okazji 50-lecia jego pracy artystyczne, połączony m.in. z występem kwintetu Roberta Chyły. Wstęp płatny.

Muzyka z warszawskiego Getta

W piątek (14.04) w ramach Festiwalu Klan Machaliców i Przyjaciele, w Piekarni Cichej Kobiety o godz. 20, odbędzie się koncert „Pieśni Getto” w wykonaniu André Ochodlo i „The Odem’s Quintet” w składzie: Adam Żuchowski – kontrabas, Phillip Dornbusch – klarnet i bas klarnet, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Maksymilian Kreft – perkusja i Piotr Mania – piano. Koncert upamiętnia 80. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim. André Ochodlo to jeden z najbardziej znanych i uznanych współczesnych interpretatorów pieśni jidysz. Wstęp płatny.

Wystawa europejskiej porcelany

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w piątek (14.04) o godz. 17 na uroczyste otwarcie wystawy pt. "Świat europejskiej porcelany od XVIII do XX wieku ze zbiorów Piotra Pudłowskiego". Wystawa jest kolejną w Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentacją kolekcji tworzonej od ponad pięćdziesięciu lat przez pasjonata, miłośnika i znawcę porcelany – Piotra Pudłowskiego. Pierwszy pokaz, zatytułowany Kobieta, wino i śpiew, z 2020 roku, dotyczył ceramiki figuralnej, obecne przedsięwzięcie ma znacznie szerszy charakter. Porcelana była od wieków przedmiotem pożądania Europejczyków, stając się ich wielką namiętnością. Ta materia o wyjątkowych walorach użytkowych i artystycznych dostarcza także i współczesnemu odbiorcy szczególnego rodzaju wrażeń estetycznych i duchowych. Na wernisaż wstęp wolny. Ekspozycja ukazuje obiekty powstałe na przestrzeni blisko dwustu lat. Pod względem liczby prym wiodą wyroby najstarszej saksońskiej manufaktury w Miśni. Obok nich znalazły się także dzieła szeregu innych uznanych europejskich wytwórni, jak Berlin, Wiedeń, Sèvres, Frankenthal, Volkstedt, Ludwigsburg, Nymphenburg czy Höchst. Prezentowany zbiór jest wyrazem ciągle żywej, wielowiekowej pasji do kolekcjonowania porcelany.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W piątek 14 kwietnia o godzinie 19, w Kostrzyńskim Centrum Kultury „Kręgielnia”, w ramach cyklu „Strefa dobrej muzyki”, w projekcie muzycznym „Solo” wystąpi światowej sławy pianista - Leszek Możdżer. To jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Artysta naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się już w klasie maturalnej. Pierwsze doświadczenia zdobywał w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem „Miłość” odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na „Jazz Juniors”. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników "Jazz Forum" w kategorii Fortepian i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku. Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco. Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką („Pożegnanie z Marią”), Januszem Muniakiem („One and Four”), Michałem Urbaniakiem („Live in Holy City”), Piotrem Wojtasikiem („Lonely City” i „Quest” z Billym Harperem oraz „Hope” z Dave’em Liebmanem), Adamem Pierończykiem („Live In Sofia” i 19-9-1999), Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać), Anną Marią Jopek (m.in. „Bosa”, „Upojenie”, „Farat”). Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy „Requiem dla mojego przyjaciela” oraz „Dziesięciu łatwych utworach na fortepian”). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles - Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) – wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland. Od 2011 roku jest dyrektorem artystycznym plenerowego– „Enter Music Festival” w Poznaniu. Przez siedem edycji festiwalu „Jazz nad Odra” pełnił także funkcję dyrektora artystycznego. Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod własnym nazwiskiem. Na uwagę zasługują także jego realizacje teatralne i filmowe. „Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej”. W 2012 roku został, jako pierwszy Polak, przewodniczącym jury międzynarodowego konkursu „Montreux Jazz Piano Competition” w Szwajcarii, który począwszy od 1999 r. odbywa się corocznie w ramach „Montreux Jazz Festival” i jest organizowany pod patronatem Quincy Jonesa. Wstęp płatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Jazz po węgiersku

W piątek 14.04 o godz. 19.30 w Jazz Club Pod Filarami, wystąpi formacja Balázs Bágyi New Quartet. Kwartet gra autorską muzykę skomponowaną przez lidera zespołu, który w plebiscycie internetowego magazynu „JazzMa.hu”, w 2016 roku zwyciężył w kategorii „kompozytor roku”. Perkusista i kompozytor Balázs Bágyi jest obecnie jednym z najbardziej szanowanych muzyków węgierskiej sceny jazzowej, działającym na arenie międzynarodowej i prowadzącym własne zespoły przez ostatnie dwie dekady. Będąc członkiem wielu zespołów tworzy muzykę niemal we wszystkich gatunkach, a jego unikalny melodyjny styl gry na perkusji daje złożone doznania muzyczne. Kilkakrotnie koncertował w USA. Jest jedynym węgierskim muzykiem jazzowym, który regularnie gra w Chinach. Jego poprzedni kwartet, istniejący w latach 2004 - 2011, był bardzo ważnym zespołem na węgierskiej scenie ethno-jazz i world music. Muzyka jego nowego kwartetu zawiera mniej folkowych brzmień, brzmi jak dzisiejszy czysty akustyczny jazz oparty na elementach post-bop. W ostatnich latach zespół grał na wielu europejskich festiwalach jazzowych (Bansko Jazz festival, Nisville, Mosaic Jazz Fest Sibiu, Sarajevo Winter, Petrovac Jazz Festival, Skopje Summer Festival, Jazz Juniors Kraków) oraz występował w kilku naprawdę znanych klubach jazzowych, m.in. dobrze (Agharta Jazz Club Praga, B-Flat Berlin). W 2016 roku ich album „Homage to Shakespeare” z udziałem wokalistki Kriszty Pocsai zdobył nagrodę Gramofon przyznawaną przez międzynarodowe jury. Zespół wystąpi w składzie: Soso Lakatos (saksofon tenorowy), Dezső Oláh (fortepian), Péter Oláh - (kontrabas), Balázs Bágyi (perkusja). Wstęp płatny.

O książkach dla dzieci

Klub Kultury MCK „Jedynka” zaprasza w piątek (14.04) o godz. 16 na spotkanie z autorką zbioru wierszyków pt. „Podwórkowe opowieści” - Jolantą Karasińską. To poetka, autorka utworów dla dzieci i dorosłych, ale również tekstów scenicznych; scenariuszy zarówno kabaretowych jak i bajkowych. Mieszka i tworzy w Barlinku. Wydała cztery tomiki poezji dla dzieci – bajeczki wierszowane: „Jak kropelki”, „Witaj łąko”, „Tęczowe nutki”, „Kolorowe miesiące”. Ukazały się też zbiory poezji dla dorosłych „Skrawek nieba”, „Jeszcze wczoraj tańczyłam z gwiazdami” i „Poza horyzontem ludzkich spraw”. Bierze czynny udział w wystawach grupowych w kraju i za granicą. Prowadzi warsztaty i spotkania poetyckie w przedszkolach, szkołach, w domach kultury. Od 2018 roku jest członkiem Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska