Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołectwo Ochla skrywa wiele tajemnic. Można będzie poznać historię tego miejsca na wystawie WIDEO

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
„Podróż do Ochelhermsdorf – dawna Ochla na mapach, rysunkach i zdjęciach” to tytuł wystawy, która zainteresuje fanów historii nie tylko z Zielonej Góry i okolicy. Na specjalnych planszach będzie można zobaczyć, jak dawniej wyglądało sołectwo i m.in. wykopaliska z mezolitu i okresu łużyckiego z tego terenu.

Historia Ochli. Niezwykła wystawa

Wieś Ochla od 2015 roku jest w granicach Zielonej Góry. Słynie przede wszystkim z Muzeum Etnograficznego i terenu rekreacyjnego „Dzika Ochla”. Zainteresowanie tą częścią miasta jeszcze urośnie, bo w przyszłym roku zostanie otwarte nowoczesne kąpielisko H2Ochla. Tym bardziej warto poznać historię Ochli i przekonać się, co jeszcze ma ciekawego.
Na 30 tablicach ekspozycyjnych (70x100 cm) przedstawiona zostanie historia sołectwa Ochla od jego powstania w XIII w., aż po lata 40-te XX w. Zaprezentowane zostaną reprodukcje: 12 map (najstarsza pochodzi z 1638 r.), około 25 rysunków (szkiców, litografii, akwarel; najstarsze rysunki pochodzą z około 1750 r.) i ponad 120 zdjęć (najstarsze z końca XIX w.).

– Wystawa przedstawia historię Ochli od czasów prehistorycznych, bo pierwsza plansza dotyczy archeologicznych znalezisk, a najstarsze pochodzą z mezolitu, czyli prawie 8000 lat przed naszą erą oraz z późniejszego okresu łużyckiego – opowiada Paweł Szymon Towpik, kurator wystawy i jednocześnie Radny Dzielnicy Nowe Miasto w Zielonej Górze i Wiceprzewodniczący Rady Sołeckiej w Ochli. – Większość plansz będzie poświęcona już tej właściwej wsi od czasu średniowiecza.

Będzie można zobaczyć dawny wygląd ochlańskich zabytków jak np.: kościoła zbudowanego w II połowie XIII w., dworu Unruhów z ostatniej ćwierci XVII w., pałacu Schneidera z końca XVIII w., czy niektórych budynków mieszkalnych z XVIII i XIX w.
Kurator wystawy zapowiada, że będą też pokazane zdjęcia z dawnego wystroju kościoła.

– Myślę, że niektóre osoby sobie przypomną czasy sprzed 40 lat, kiedy jeszcze to funkcjonowało w tym kościele, a te, które są młodsze, zobaczą, co było kiedyś – zaprasza.

Zielona Góra Ochla. Zwiedzanie wystawy

W dniu otwarcia wystawy przewidziane są trzy oprowadzenia kuratorskie (o godz. 12.10, 13.30 i 18.00), podczas których zwiedzający będą mogli dowiedzieć się dodatkowych informacji, tak o prezentowanych obiektach, jak też ogólnie o historii Ochli. Około godz. 14.30 zostaną również wyemitowane nagrania radiowe i wideo powstałe podczas spotkań byłych niemieckich mieszkańców Ochli (lub ich potomków) z obecnymi polskimi mieszkańcami wsi, jakie miały miejsce w 2005 i 2007 r.
Będzie też szczególna ciekawostka dla mieszkańców Ochli, którzy posiadają domy wybudowane przed 1945 r. Będą mogli poznać nazwisko rodziny, która zamieszkiwała ich dom przed wojną. W dniach od 18 do 23 grudnia ekspozycja będzie dostępna od godz. 16 do godz. 19.

Materiały prezentowane na wystawie zostały pozyskane z kilku archiwów, bibliotek i muzeów w Polsce i Niemczech, Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także od osób prywatnych (m.in. współczesnych i przedwojennych mieszkańców sołectwa).

Wystawa zostanie otwarta w niedzielę, 17 grudnia, o godzinie 12.00 w Sali Wiejskiej przy ul. Ochla - Św. Jadwigi Śląskiej 1 w Zielonej Górze.

Wystawa powstała głównie dzięki środkom uzyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, ale też z funduszu sołeckiego (Miasto Zielona Góra) oraz ze wsparciem firmy Interkommerz Sp. z o. o. Organizatorzy wystawy to Ośrodek Badań Genealogiczno-Heraldycznych i Regionalnych „HISTORIAE” w Ochli oraz Sołtys sołectwa Ochla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska