Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubice: Już jutro w kościele prestiżowy koncert z okazji 100 - lecia niepodległości

Beata Bielecka
Artyści zaproszeni do tego projektu stworzą specjalnie na tę okazję międzynarodowy zespół składający się z muzyków i śpiewaków pochodzących z Polski, Niemiec i Białorusi. Do dyrygowania całością udało nam się zaprosić maestro Monikę Wolińską, dyrygentkę światowego formatu, pierwszą Polkę w historii, która stanęła za pulpitem dyrygenckim w nowojorskiej Carnegie Hall, profesora warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Jedną z ważniejszych uroczystości w kalendarzu gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jest Koncert Galowy, poświęcony temu jubileuszowi. Pierwotnie zaplanowany w auli Collegium Polonicum, ostatecznie, ze względu na zniszczenie budynku podczas pożaru, odbędzie się on w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach 26 października o 19.30. Koncert ten będzie wyjątkowy w każdym wymiarze. Dawno już w Słubicach nie wystawiane były dzieła takiego rozmachu i w tak wielkiej symfoniczno-chóralnej obsadzie.

Ponadto artyści zaproszeni do tego projektu stworzą specjalnie na tę okazję międzynarodowy zespół składający się z muzyków i śpiewaków pochodzących z Polski, Niemiec i Białorusi. Do dyrygowania całością udało nam się zaprosić maestro Monikę Wolińską, dyrygentkę światowego formatu, pierwszą Polkę w historii, która stanęła za pulpitem dyrygenckim w nowojorskiej Carnegie Hall, profesora warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

W końcu zaś repertuar koncertu, na który składają się wyłącznie dzieła muzyki polskiej, to utwory porywające rozmachem, uwodzące słuchaczy romantyczną kantyleną i głęboko osadzone w narodowej tradycji muzycznej. Usłyszymy poemat symfoniczny Odwieczne Pieśni z op. 10 Mieczysława Karłowicza, o którym muzykolog Henryk Opieński tak pisał na łamach „Sceny i sztuki” na początku XX wieku: „W formie symfonicznego tryptyku wypowiedział autor to, co mu w duszy muzyka-artysty śpiewało, kiedy spoczywając może na granitowych wierchach Tatr (wśród których od lat kilku stale przebywa) dumał o największych zagadkach ludzkiego bytu: o wiekuistej tęsknocie ducha, o miłości i o śmierci...".

Następnie do Brandenburskiej Orkiestry Państwowej dołączą na scenie chóry Salutaris z Mińska oraz Con Sono i Adoramus ze Słubic oraz czwórka solistów, aby wykonać dzieło dużo bardziej współczesne, którego premiera odbyła się zaledwie 10 lat temu. Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy) do muzyki Wojciecha Kilara to bardzo osobista wypowiedź kompozytora, dedykowana zmarłej żonie. W warstwie muzycznej dzieło zawiera elementy wyraźnie archaizujące i nawiązujące do tradycji pieśni sakralnych (gregorianka), a także bardzo charakterystyczne dla Kilara elementy minimalizmu i budowania szerokich fraz opartych na wielokrotnych powtórzeniach. To utwór niesamowicie ciekawy, monumentalny i robiący wrażenie także na słuchaczach nie mających wprawy w odbiorze muzyki klasycznej.

Realizacja tak wielkiego – i co za tym idzie kosztownego – przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez ogromnego wsparcia z budżetu miasta, a także od prywatnych mecenasów, którym z tego miejsca serdecznie dziękujemy, zapraszając Państwa bardzo serdecznie na to wyjątkowe muzyczne święto.

Autor: Beata Bielecka.

Zobacz również: Ta ulewa zniszczyła wały w Przewozie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska