MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skończyło się kultowe kino Odra w Nowej Soli. Ale można kupić sobie na pamiątkę coś dużego, co będzie kojarzyło się ze znanym miejscem

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kultowe kino Odra w Nowej Soli. Ta wyglądała sala projekcyjna.
Kultowe kino Odra w Nowej Soli. Ta wyglądała sala projekcyjna. Urbex Karolat
Bywały awarie projektora, fotele były twarde, a wystrój staroświecki, ale to miejsce należało do kultowych w Nowej Soli. Działało przy ul. Wojska Polskiego. Budynek został sprzedany. Teraz można sobie kupić dużą pamiątkę.

Kino w Nowej Soli. Apel mieszkańców

- Kilkakrotnie poszczególni mieszkańcy Nowej Soli apelowali do Filmu Polskiego, w tej czy innej gazecie, o uruchomienie kina stałego (...) Film Polski swoimi wozami objazdowymi wpada od czasu do czasu do Nowej Soli, ale jest to tylko przysłowiowa kropla w morzu" - można było przeczytać w lipcu 1947 roku w Trybunie Dolnośląskiej.

- Pamiętam, jak objazdowe kino było niejednokrotnie w naszym mieście w samym centrum miasta i oglądaliśmy filmy ze swojego okna, bo mieszkałam w samym centrum - dokładnie na placu wyczyszczonym przy ul. Czerwonej Armii, a obecnie Wrocławska - to były lata 47-49 - skomentowała pani Halina.

Więcej wycinków prasowych dotyczących początków kina, które powstało w mieście, można przeczytać na profilu grupy Nowa Sól wczoraj na Facebooku.

Kino Odra w Nowej Soli. Główna rozrywka w powojennych latach

Trybuna Dolnośląska w grudniu 1947 roku doniosła, że dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej zostanie uruchomione w Nowej Soli stałe kino, co, jak podkreślono, mieszkańcy przyjęli z radością.
Kino zostało otwarte w przedwojennej restauracji, w której była duża sala ze sceną.

Wiele się przez lata zmieniło.
Wiele się przez lata zmieniło. Zbiory Muzeum Miejskiego w Nowej Soli

Kinooperatorem był długo Wiesław Lipiński (1938-2012), ojciec Roberta Lipińskiego, który udostępnił zdjęcia z pracy ojca w grupie Nowa Sól wczoraj na Facebooku.

- Kino Odra od zaplecza. Zatrzymany w obiektywie, tym razem w roli kinooperatora, mój ojciec Wiesław Lipiński - opisał zdjęcia Robert Lipiński, publikując
- Kino Odra od zaplecza. Zatrzymany w obiektywie, tym razem w roli kinooperatora, mój ojciec Wiesław Lipiński - opisał zdjęcia Robert Lipiński, publikując je w grupie Nowa Sól wczoraj na Facebooku Robert Lipiński

Koniec kina Odra w Nowej Soli

To było 10 lat temu, w połowie lutego 2011 roku okazało się, że jeszcze na ostatnie pół roku czynsz wyniesie tyle, że kino Odra będzie mogło puszczać ostatnie seanse. Wrocławska spółka Odra Film, do której należało kino przechodziła restrukturyzację i sprzedawała część swoich kin.

Później jeszcze udało się zorganizować w sali kinowej festiwal filmowy Solanin, ale kino stało latami puste. W lutym 2021 roku poinformowaliśmy o sprzedaży kina. Nowy właściciel zapowiedział nam, że zainwestuje w stan techniczny budynku i będzie chciał odsprzedać obiekt.

Kup sobie pamiątkę z kina Odra

- Fotele zostały zdemontowane, są gotowe do sprzedaży. Chętnych zapraszamy - mówią panowie z ekipy Urbex Karolat, którzy jako ostatni zrobili sesję zdjęciową w budynku w sierpniu 2020 roku.
Chętni mogą pisać do ekipy Urbex Karolat na Facebooku.

Wybraliśmy TOP 25 powiedzeń z Nowej Soli, które znają tylko nowosolanie. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. "Czerwony kościół" to łatwe, czy trudne? Przejdź do galerii.

Tak się mówi po nowosolsku. Sprawdź TOP 25 powiedzeń. Kto w ...

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Kobiece role, które na zawsze zmieniły historię kina. Zdradza Anna Wendzikowska

Źródło: Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska