Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedlisko z ubiegłego wieku. To rzadko pokazywane zdjęcia. Zobacz jak piękny zabytek wyglądał pół wieku temu

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zamek w Siedlisku. Przejście pod skrzydłem wschodnim (obok kaplicy) w stronę budynku bramnego
Zamek w Siedlisku. Przejście pod skrzydłem wschodnim (obok kaplicy) w stronę budynku bramnego 89/1420 Czesław Łuniewicz - spuścizna, sygn. 760, lata 1973-1983/Zbiory Archiwum Państwowego w Zielonej Górze
Te zdjęcia z Siedliska pewnie wiele osób zobaczy pierwszy raz. Znany zielonogórski fotograf uwiecznił czas remontu budynku bramnego i innych prac. Czesław Łuniewicz był w Siedlisku w latach 70-80 ubiegłego wieku.

Zamek w Siedlisku

- Gdyby zamek Carolath przetrwał czas wojny bez większego uszczerbku, mielibyśmy dziś nad Odrą zabytek o niewyobrażalnym pięknie i takim magnetyzmie, że przyjeżdżaliby tu turyści z połowy Europy - pisał w Gazecie Lubuskiej kilka lat temu Marek Grzelka, regionalista z Nowej Soli.

Nie ma już powrotu do tego, jak wyglądał kiedyś ten zamek, ale teraz możemy zobaczyć, jak obiekt wyglądał w latach 70- 80 ubiegłego wieku. Archiwum Państwowe w Zielonej Górze pokazało zdjęcia, które w tym pięknym miejscu zrobił znany zielonogórski fotograf Czesław Łuniewicz.
Zobacz rzadko pokazywane zdjęcia z Siedliska.

Z historii zamku w Siedlisku

Początki zamku w Siedlisku wiążą się z osobą Frantza von Rechenberg, który w latach 1540-1548 wzniósł murowany dom mieszkalny. Przebudowa i rozbudowa zamku w latach 1598-1618 w stylu renesansowym wiąże się z Georgem von Schönaich, który pod kierunkiem Melchiora Deckharda z Legnicy przebudował dom mieszkalny Rechenberga i dobudował do niego skrzydła zamku: południowe z salą kolumnową oraz wschodnie.

Georg I von Schoenaich był twórcą szprotawskich linii rodu, z której wywodzą się późniejsi właściciele Siedliska, Bytomia Odrzańskiego, Małomic i Zaboru. Był to znamienity rycerz, towarzyszył polskim królewiczom - Olbrachtowi i Zygmuntowi - we wszystkich podróżach i wyprawach wojennych. Rodowe posiadłości powiększył o Grabik, Łaz, Sieniawę Żarską, Olbrachtów. Został starostą żarskim, a z rąk Zygmunta Starego otrzymał starostwo szprotawskie...

Czytaj więcej:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska