Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Bytomiu Odrz.

Michał Iwanowski, 0 68 324 88 12, [email protected]
Krypta ukazała się oczom archeologów po rozkuciu posadzki w ruinach zboru. Na zdjęciu Piotr Warzyniak (drugi od lewej) oraz Alina Jaszewska z zielonogórskiej fundacji archeologicznej.
Krypta ukazała się oczom archeologów po rozkuciu posadzki w ruinach zboru. Na zdjęciu Piotr Warzyniak (drugi od lewej) oraz Alina Jaszewska z zielonogórskiej fundacji archeologicznej. Fot. Wojciech Waloch
W starym zborze ewangelickim w Bytomiu Odrz. archeologowie natrafili na tajemniczą kryptę. Prawdopodobnie jest tam pochowany fundator zboru, a być może nawet potomek założycieli miasta. Na dniach krypta zostanie otwarta...

Krypta ukazała się oczom badaczy, po rozkuciu posadzki. Zbór w Bytomiu Odrz. to XVIII-wieczny zabytek, który od lat 60. popadał w ruinę. Powstał w latach 1780-85. Niedawno władze miasta oddały go za symboliczną złotówkę Fundacji Archeologiczno-Konserwatorskiej Aliny Jaszewskiej z Zielonej Góry, która zaczęła prace na adaptacją obiektu na potrzeby przyszłego archiwum archeologicznego.

I wtedy spod ziemi zaczęły wyłaniać się ciekawostki. - Najpierw wykopaliśmy renesansowy kafel piecowy z wizerunkiem 80-letniego człowieka, to unikat na skalę krajową - mówi Piotr Wawrzynak, archeolog nadzorujący badania. - Jest on jednym z dziesięciu kafli, które powstały na wzór rycin Tobiasa Stimmera, przedstawiających człowieka w poszczególnych stadiach wieku od 10 do 100 lat, co dekadę. Do tej pory znaleziono w Polsce tylko trzy kafle, z człowiekiem 10, 20 i 60-letnim. Nasz jest więc czwartym do kolekcji.

Ale największą sensacją może okazać się krypta, zbudowana z barokowych cegieł. - Wygląda na to, że spoczywa tutaj ktoś bardzo zamożny i zasłużony, być może fundator zboru, lub któryś z potomków rodu von Schoenaich, założycieli miasta - spekuluje Wawrzyniak. - Jeśli to się potwierdzi, to będziemy mogli mówić o prawdziwym sukcesie badawczym. Ale równie dobrze może się okazać, że krypta jest pusta.

Jak jest w istocie, okaże się w najbliższych dniach. Krypta zostanie bowiem otwarta, w asyście znanej antropolog Anny Wrzesińskiej z muzeum w Lednicy, specjalizującej się w odkrywaniu starych krypt. W trakcie otwierania muszą zostać zachowane szczególne środki ostrożności, z uwagi na bakterie lub inne mikroorganizmy, które są w stanie przetrwać w grobowcach całe wieki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska