MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seks naszych dzieci

(syl)
.
. fot. Mariusz Kapała
Twoja nastoletnia córka wybiera się na wakacje z przyjaciółmi. Ciebie dopada strach o niechcianą ciążę.

WYJŚCIE AWARYJNE - ANTYKONCEPCJA DORAŹNA

WYJŚCIE AWARYJNE - ANTYKONCEPCJA DORAŹNA

To tabletki z bardzo dużą dawką hormonów, które bierze się w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia, pękła prezerwatywa, czy doszło do gwałtu. Środek ten zapobiega owulacji, a jeśli już do niej doszło działa antykoncepcyjnie poprzez zmiany w gęstości śluzu w szyjce macicy, perystaltyki jajowowodów i w błonie śluzowej macicy. Tabletki musi przepisać lekarz, należy je wziąć najpóźniej 72 godziny od stosunku. Im szybciej, tym większa szansa na to, że zapobiegnie się ciąży.

Zdaniem Sławomira Gąsiora, zastępcy ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego w Nowej Soli, najważniejsze, by obie strony szczerze porozmawiały. Zakazy i zamykanie w domu nic nie dadzą. Jeśli dziewczyna jest zdecydowana na współżycie, i tak znajdzie ku temu okazję i miejsce. - Jest takie powiedzenie wśród lekarzy -mówi. - Lepsza najgorsza antykoncepcja niż niechciana ciąża. Dlatego warto jej zapobiegać. Możliwości, nawet w przypadku młodych dziewczyn, jest sporo.

Razem z mamą

Zanim córka wyjedzie, mama powinna wybrać się z nią do ginekologa. - Najlepiej, aby przyszły razem - mówi Gąsior. - Po pierwsze dziewczynie będzie raźniej, po drugie, jeśli jest niepełnoletnia, lekarz może przepisać środki antykoncepcyjne tylko za zgodą rodzica.

Dla nastolatki, pierwsza wizyta u ginekologa wcale nie musi oznaczać badania. Wystarczy USG brzucha, chyba, że już współżyła. Jeśli zarówno młoda pacjentka jak i jej mama są zdecydowane na antykoncepcję, lekarz przeprowadza wywiad. - Pyta o to, kiedy dziewczyna zaczęła miesiączkować, jaki jest rytm krwawień. Obejrzy cerę dziewczyny, sprawdzi wagę - wyjaśnia lekarz. - To wszystko jest potrzebne, by dobrać odpowiedni środek.

Tabletki lub plastry

ZAPYTAJ!

Masz pytania do lekarza lub psychologa - zadzwoń lub napisz: 068 324 88 70, 068 324 88 44. "Gazeta Lubuska", al. Niepodległości 25, 65- 042 z dopiskiem "Dobry piątek", e-mail: [email protected]

Zdaniem ginekologa, w przypadku młodych dziewczyn najbezpieczniejsze są minipigułki. To tabletki z minimalną dawką hormonu i nowoczesnym składem. - Środków typu prezerwatywa czy globulki dopochwowe stosowane tuż przed współżyciem, jako jedynej antykoncepcji w przypadku młodych ludzi nie polecam - mówi lekarz. - Wymagają wprawy w stosowaniu i dyscypliny tuż przed samym aktem. To trudne, gdy się na kilkanaście lat.

Zdaniem Gąsiora, młoda dziewczyna, nawet jeśli bierze środki antykoncepcyjne, powinna wymagać od partnera, by dodatkowo używał prezerwatywy. To uchroni ją przed stanami zapalnymi, chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. zakażeniem wirusem brodawczaka, odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy.

Młoda dziewczyna może używać także coraz popularniejszych plastrów antykoncepcyjnych, które uwalniają hormony do organizmu przez skórę Nie obciążają wątroby tak jak tabletki, ale mają także minus. Trzeba je umiejętne przykleić na odtłuszczoną i suchą skórę (ramię, udo, łopatkę lub podbrzusze). Poza tym, czasami odklejają się przed upływem tygodnia.

Nie tak od razu

Kiedy dziewczyna może zacząć stosować antykoncepcję hormonalną? - Musi miesiączkować co najmniej dwa lata i mieć cykle owulacyjne - wyjaśnia ginekolog. - Często objawiają się one bolesnymi miesiączkami.

Pamiętajmy też, że środki antykoncepcyjne, zarówno tabletki, jak i plastry, musi przepisać na receptę lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska