Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynają się zapisy na akcje GPW

Redakcja
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, akcje GPW po raz pierwszy będą notowane na warszawskim parkiecie 9 listopada
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, akcje GPW po raz pierwszy będą notowane na warszawskim parkiecie 9 listopada
Zapisy na akcje Giełdy Papierów Wartościowych potrwają do przyszłej środy. Giełda zadebiutuje na parkiecie 9 listopada.

Od poniedziałku, 18 października do środy, 27 października drobni inwestorzy mogą składać zlecenia na kupno akcji GPW w biurach maklerskich w całym kraju. 

Maksymalna cena za akcję wynosi 43 zł. Jedna osoba może zapisać się na pakiet od 10 do 100 akcji. Każdy inwestor indywidualny może złożyć tylko jedno zlecenie.

Dla drobnych graczy przeznaczono od 25 do 30 proc. akcji, czyli maksymalnie 8 mln. Jeżeli zainteresowanie kupnem akcji GPW będzie podobne, jak w przypadku PZU i Tauronu, konieczne będą ograniczenia przy ich rozdzielaniu. Nie będzie jednak redukcji procentowej. Zostanie ustalona maksymalna ilość akcji przypadająca na jeden zapis. Zlecenia inwestorów, którzy podali ilość akcji mniejszą lub równą maksymalnemu przydziałowi będą zrealizowane w pełni. Pozostali dostaną tylko tyle, ile wynosi maksymalny przydział.


Najlepsza w regionie

Na pierwszej sesji warszawskiej giełdy, 16 kwietnia 1991 r. notowanych było pięć spółek: Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable i Exbud. Początkowo sesje odbywały się raz w tygodniu.

- Teraz giełda jest liderem w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest największą i najbardziej nowoczesną giełdą regionu, z aspiracjami do tego, aby znaleźć się wśród giełd europejskich w pełnym tego słowa znaczeniu - mówił Ludwik Sobolewski, prezes GPW na czwartkowej konferencji prasowej zwołanej z okazji publikacji prospektu emisyjnego.

Akcje GPW trafią na jej własny parkiet. Do tej pory giełda znajdowała się pod kontrolą państwa. Tylko niecałe 2 proc. akcji giełdy mają domy maklerskie, banki i firma informatyczna Sygnity. Po prywatyzacji w rękach skarbu państwa pozostanie 35 proc. akcji. Aby wzmocnić kontrolę państwa zmieniono statut giełdy. Każdy posiadacz ponad 10 proc. akcji będzie miał taki głos, jakby posiadał tylko 10 proc.

Akcjonariat obywatelski

Prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych ma służyć budowie akcjonariatu obywatelskiego. Jego koncepcja zakłada udział jak największej liczby obywateli w akcjonariacie debiutujących spółek państwowych i dostęp inwestorów indywidualnych do kolejnych prywatyzacji giełdowych.

- Chcemy, aby każdy chętny mógł się zapisać na akcje GPW. Limit 100 akcji jest po to, aby inwestorów indywidualnych było jak najwięcej, a z drugiej strony, żeby nie zapisywać się na bardzo duże pakiety, a dostawać bardzo mało. To zniechęcało akcjonariuszy, tym bardziej, że często ewentualny zysk szedł na obsługę zaciąganych na zakup akcji kredytów – mówił w czwartek Aleksander Grad, minister skarbu.

To trzecia w tym roku prywatyzacja po sprzedaży PZU i koncernu energetycznego Tauron, przeprowadzona tak, aby była opłacalna dla drobnych inwestorów. Emisje akcji PZU i TauronU przyciągnęły rekordową liczbę – prawie 250 tys. akcjonariuszy. Na obu spółkach można było zarobić, choć w przypadku tej drugiej trzeba było trochę poczekać.

9 listopada przejdzie do historii

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, akcje GPW po raz pierwszy będą notowane na warszawskim parkiecie 9 listopada. Skarb Państwa spodziewa się uzyskać z tej prywatyzacji ok. miliarda złotych.

- Debiut giełdowy naszej giełdy będzie symbolicznym zwieńczeniem przemian gospodarczych, jakie zachodzą w Polsce od 20 lat. Jestem przekonany, że 9 listopada będziemy mieli wielkie święto na naszym rynku kapitałowym – podsumował czwartkową konferencję minister Grad.

 

WAŻNE DATY

- 14 października  – publikacja prospektu

- 14 października –publikacja ceny maksymalnej

- 15 października – 28 października (do godz. 17.00) – budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych

- 18 – 27 października (do godz. 23.59) – przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych

- 29 października lub około tej daty – publikacja ceny sprzedaży, ostatecznej liczby akcji oferowanych w ramach Oferty oraz liczby akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów

- 29 października – 3 listopada – przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych

- do 4 listopada - przydział akcji

- 9 listopada – pierwszy dzień notowań akcji GPW na Giełdzie Papierów Wartościowych

 

Więcej informacji na temat akcjonariatu obywatelskiego oraz inwestowania na giełdzie można znaleźć na stronach przygotowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa: www.akcjonariatobywatelski.pl i www.prywatyzacjadlaludzi.pl.

 

Czytaj też: Warszawska Giełda Papierów Wartościowych zostanie sprywatyzowana. W czwartek opublikowano prospekt emisyjny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska