MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik idzie na rentę

Grażyna Mazurek
rys. Jerzy Fedro
Minimalne świadczenie wynosi 597,46 zł. Można sobie zostawić do 1 ha ziemi.

Pana Grzegorza boli kręgosłup. Ma też inne schorzenia. I choć dopiero skończył 50 lat, czuje się coraz gorzej. Od wielu lat pracuje w gospodarstwie rolnym. Nie wie, na jak długo mu starczy sił. Pyta: jakie warunki musi spełnić, by móc przejść na rentę rolniczą?

- Aby dostać inwalidzką rentę rolniczą, nie wystarczy być chorym, niezdolnym do pracy w gospodarstwie rolnym - wyjaśnia Robert Kolba oddziału regionalnego z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Zielonej Górze. - Trzeba jeszcze wykazać się odpowiednim, zależnym od wieku, okresem ubezpieczenia społecznego.

Trzy przesłanki
A zatem pan Grzegorz musi spełnić łącznie następujące warunki:

  • podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowe-mu przez wymagany okres, w tym przypadku skoro jest w wieku powyżej 30 lat, musi udokumentować pięć lat ubezpieczenia w ostatnim 10-leciu przed zgłoszeniem wniosku o rentę,
  • być trwale lub okresowo całkowicie niezdolnym do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie orzeczenia lekarza rzeczoznawcy lub komisji lekarskiej KRUS,
  • niezdolność do pracy musi powstać w okresie podlegania ubezpieczeniu, nie później jednak niż w ciągu 18 miesięcy po ustaniu ubezpieczenia.

    Od roku do pięciu lat

    Odpowiedni okres ubezpieczenia potrzebny do uzyskania renty zależny jest od wieku rolnika. Ponieważ pan Grzegorz skończył 50 lat, składając wniosek o rentę, powinien udowodnić 20 kwartałów ubezpieczenia, czyli pięć lat. Ubezpieczenie liczy się w kwartałach, ponieważ rolnicy opłacają składkę kwartalnie.

    Dla młodszych inwalidów wymagane do renty lata ubezpieczenia wynoszą:
  • do 20 lat - cztery kwartały,
  • 20-22 lata - osiem kwartałów,
  • 22-25 lat - 12 kwartałów,
  • 25-30 lat - 16 kwartałów.

    Renta inwalidzka może być stała lub okresowa. Jeśli rencista w czasie pobierania renty spełni warunki do emerytury, KRUS przyzna mu ją z urzędu.

    Z powodu wypadku przy pracy na roli

    Rolnik, który uległ wypadkowi lub stwierdzono u niego chorobę zawodową może starać się z tego powodu o rentę. Warunki jej uzyskania są takie same jak w przypadku ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Wyjątkiem jest jednak wymagany okres ubezpieczenia. Może to być jakikolwiek okres ubezpieczenia. Ważne jest, by rolnik był ubezpieczony w dniu wypadku lub zachorowania na chorobę zawodową.

    Renta po zmarłym

    Po śmierci rolnika jego bliscy mogą się starać o tzw. rentę rodzinną. Zmarły rolnik musi być ubezpieczony lub mieć prawo do emerytury lub renty.

    Zatem rentę rodzinną mogą otrzymywać:
  • dzieci własne, współmałżonka lub przysposobione przez rolnika. Przysługuje im do ukończenia 16 lat, a jeśli się uczą - do zakończenia nauki w szkole, ale nie dłużej niż do 25 lat. Jeśli osiągnęły 25 lat życia będąc na ostatnim roku studiów, to przedłuża się wypłaty do zakończenia tego roku.
  • dzieci przyjęte na wychowanie, także w ramach rodziny zastępczej, do czasu uzyskania pełnoletności,
  • dzieci bez względu na wiek, jeśli zostały inwalidami przed ukończeniem 16 lat albo przed ukończeniem nauki lub studiów,
  • wdowa lub wdowiec, jeśli w chwili śmierci małżonka miał 50 lat lub jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie albo wychowuje co najmniej jedno dziecko uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym. Uprawnienie to przysługuje również, jeśli warunki te spełnione są w okresie do pięciu lat od śmierci małżonka,
  • rodzice, jeśli ukończyli ponad 50 lat i przed śmiercią dziecka byli na jego utrzymaniu.

    ZAPAMIĘTAJ

  • Minimalna renta wynosi 597,46 zł, ale może być obniżona, jeśli rolnik nadal prowadzi gospodarstwo, czyli jeśli ma więcej niż 1 ha przeliczeniowy lub fizyczny.
  • Osiąganie jakiegokolwiek wynagrodzenia z umowy o pracę lub z umowy zlecenia powoduje utratę prawa do okresowej renty inwalidzkiej.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska