MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z Trzciela zakończyli żniwa (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Dożynkowy korowód prowadził zespół folklorystyczny Obrzanie śpiewając ,,Plon niesiemy plon, w gospodarza dom''.
Dożynkowy korowód prowadził zespół folklorystyczny Obrzanie śpiewając ,,Plon niesiemy plon, w gospodarza dom''. Fot. Dariusz Brożek
Podczas dożynek w Starym Dworze rolnicy z całej gminy fetowali zakończenie tegorocznych zbiorów. Zbiory były udane, ale teraz liczą na interwencyjny skup zbóż.

[galeria_glowna]
Plony były dobre. Np. Teresa Ślozowska z Jasieńca zebrała ponad cztery tony pszenżyta z hektara. To dużo, bo ziemie ma słabe: piątej i szóstej klasy. Gospodyni nie tryskała jednak entuzjazmem. Dlaczego?

- W skupie ceny są tak niskie, że żal sprzedawać zboże. Czekamy na uruchomienie skupu interwencyjnego. Jeśli rząd nam nie pomoże, to będziemy dopłacać do produkcji. Tylko z czego, skoro nawet unijne dopłaty nie pokrywają nam strat - mówi.

Pyszny chleb z dorodnego ziarna

Starostami dożynek byli Anna Bajserowicz z Jasieńca i Grzegorz Pajor ze Starego Dworu. Jak zaznaczał jeden z naszych rozmówców, zboża ładnie plonowały, choć wiosna była zimna i deszczowa.

Z dorodnego ziarna jest pyszny chleb, o czym przekonali się uczestnicy dożynek pałaszując pajdy, którymi częstowali gości m.in. burmistrz Jarosław Kaczmarek i przewodniczący rady gminyTomasz Janeczek.

Mieszkańcy Starego Dworu mieli szczególne powody do radości. Przed świętem plonów starostwo naprawiło dziury na drodze powiatowej do Brójec. Teraz czekają na jej kompleksowy remont. I pokazują wyrwę na skrzyżowaniu przed kościołem, na której załatanie drogowcom najwidoczniej zabrakło asfaltu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska