MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy muszą zadbać o to, aby nie stracić dopłat bezpośrednich

na podstawie informacji ARiMR
Rolnicy muszą pisemnie poinformować kierownika biura powiatowego ARiMR, o tym że ich uprawy zostały zniszcone przez powódź fot. Tomek (galeria internautów GL)
Rolnicy muszą pisemnie poinformować kierownika biura powiatowego ARiMR, o tym że ich uprawy zostały zniszcone przez powódź fot. Tomek (galeria internautów GL)
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała specjalny komunikat, w którym informuje rolników dotkniętych klęską powodzi, jak mają postępować, aby nie stracić prawa do pełnych dopłat bezpośrednich.

Na skutek zalania pól wielu rolników straciło tegoroczne plony. Oznacza to, że zadeklarowane we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2010 uprawy (grupy upraw) są już nieaktualne. Agencja informuje poszkodowanych, że aby zachować prawo do tych płatności w pełnej wysokości, konieczne jest pisemne poinformowanie, w terminie 10 dni roboczych od daty ustania powodzi, kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika, o zaistnieniu nadzwyczajnych okoliczności.

Złożenie informacji do kierownika biura powiatowego ARiMR o wystąpieniu „siły wyższej” lub ,,nadzwyczajnych okoliczności”, w wymaganym terminie spowoduje również, że rolnicy nie będą ponosili żadnych konsekwencji w przypadku, gdy kontrola przeprowadzona w ich gospodarstwach stwierdzi różnice pomiędzy danymi we wniosku, a stanem rzeczywistym.

 

Za okoliczności nadzwyczajne lub działanie siły wyższej uznaje się między innymi:

• poważną klęskę żywiołową w dużym stopniu dotykającą grunty rolne gospodarstwa,

• wypadek powodujący zniszczenie w gospodarstwie budynków dla zwierząt gospodarskich,

• chorobę epizootyczną dotykającą wszystkie zwierzęta gospodarskie rolnika lub część tych zwierząt,

• długookresową niezdolność rolnika do pracy.

Działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności rolnik jest zobowiązany potwierdzić poprzez dostarczenie do kierownika biura powiatowego ARiMR dowodów potwierdzających ich wystąpienie.

Dowodami potwierdzającymi działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności w przypadku szkód w uprawach rolnych, spowodowanych przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę są:

1. protokół oszacowania szkód sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce powstania szkody;

2. dokument potwierdzający wystąpienie szkody w uprawach rolnych, z którego wynika powierzchnia upraw, na których wystąpiła szkoda spowodowana przez nadzwyczajne zdarzenia, sporządzony przez zakład ubezpieczeń, z którym rolnik zawarł umowę ubezpieczenia upraw co najmniej od jednego z tych „ryzyk”;

3. pisemne oświadczenia potwierdzające wystąpienie szkody w uprawach rolnych, spowodowanej przez te „ryzyka”, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oraz sporządzone zgodnie ze wzorem zamieszczonym na stronie internetowej ARiMR, przez dwóch świadków, którzy nie są domownikami rolnika, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Oświadczenie takie może być złożone w sytuacji, gdy komisja powoływana przez wojewodę nie została powołana oraz uprawy nie zostały objęte umową ubezpieczenia;

4. pisemne oświadczenie rolnika o położeniu gospodarstwa rolnego na obszarze, na którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej na podstawie przepisów o stanie klęski żywiołowej.

Więcej informacji na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska