MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rokitno: Mamy bezcenną relikwię! (Zdjęcia)

Dariusz Brożek
Trzymany przez kustosza ks. Józefa Tomiaka relikwiarz ucałował m.in. sołtys Rokitna Zbigniew Piekarski.
Trzymany przez kustosza ks. Józefa Tomiaka relikwiarz ucałował m.in. sołtys Rokitna Zbigniew Piekarski. Dariusz Brożek
Po wtorkowej mszy świętej w diecezjalnym sanktuarium tłum wiernych ustawił się w kolejce, aby ucałować relikwiarz z zakrwawionym skrawkiem sutanny Jana Pawła II. Bezcenna relikwia przywieziona została z Watykanu.

Relikwia z krwią Jana Pawła II trafiła do Rokitna

- To wielki dzień dla Rokitna, ale także dla naszej parafii i diecezji - mówi Zbigniew Piekarski sołtys Rokitna.

Po zakończeniu wtorkowego nabożeństwa w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej Z. Piekarski ustawił się w długiej kolejce, aby ucałować złoty relikwiarz, w którym umieszczono zakrwawiony skrawek sutanny Jana Pawła II. Papież miał ją na sobie podczas zamachu, dokonanego 13 maja 1981 r. przez Alego Agcę. - Po uznaniu przez Watykan Jana Pawła II za błogosławionego, ten niewielki fragment materiału z jego krwią stał się relikwią - zaznacza kustosz sanktuarium ks. Józef Tomiak.

Relikwię przywiózł z Rzymu kanclerz kurii franciszkańskiej ojciec Azariasz. - Niech te relikwie staną się zaczynem jeszcze większego dobra duchowego wiernych i licznie przybywających do Rokitna parafian i pielgrzymów - powiedział przekazując ją kustoszowi.

Uroczystość uświetniła występem znana piosenkarka Eleni, która zaśpiewała m.in. "Ave Maryja". Jak zaznaczał o. Azariasz, wokalistka często gości w sanktuarium. Śpiewa podczas rozmaitych uroczystości, ale niekiedy przyjeżdża tylko po to, żeby pomodlić się przed obrazem patronki diecezji. Podczas mszy franciszkanin wręczył jej złoty medalion z fragmentem papieskiej sutanny.

W muzeum przy sanktuarium przechowywanych jest 80 przedmiotów, należących niegdyś do papieża. Przed dwoma laty odsłonięto tam również jego spiżowy pomnik. Wierni z Rokitna doskonale pamiętają, że to właśnie Jan Paweł II podniósł ich świątynię do rangi bazyliki mniejszej, wcześniej zaś poświęcił złotą koronę, którą udekorowano obraz patronki diecezji.

Kustosz zaznacza, że fragment sutanny z krwią Ojca Świętego zaliczany jest do najcenniejszych tzw. relikwii pierwszego stopnia. Podczas niedzielnych mszy o 15.00 duchowni będą nią błogosławić wiernych, którzy - podobnie jak we wtorek - będą mogli ją ucałować po mszy.

Czczą prochy świętych

Relikwie to przedmioty uznane za święte. Dawniej przypisywano im szczególne właściwości czynienia cudów i uzdrawiania chorych. Ich kult rozpowszechniony jest w prawosławiu i w katolicyzmie. Dzielą się na trzy rodzaje. Najcenniejsze są relikwie pierwszego stopnia. Najwyższą rangę mają fragmenty Krzyża Św. Należą do nich m.in. szczątki świętych i ich krew. Do tej kategorii zaliczamy właśnie fragment sutanny z krwią, przekazany do sanktuarium w Rokitnie.

Relikwie drugiego stopnia to ubrania i przedmioty świętego, z którymi miał stały kontakt. Np. różaniec, lub przedmioty złożone z nim do grobu. Najważniejszą spośród nich w Kościele jest Całun Turyński.

Relikwiami trzeciego stopnia są przedmioty towarzyszące świętemu za życia, lub takie, z którymi miał choćby kontakt przez dotyk.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska