Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remonty kanalizacji w Zielonej Górze

Marta Dudka 68 324 88 43 [email protected]
W Raculi pracownicy się uwijają, by na czas oddać kanalizację.
W Raculi pracownicy się uwijają, by na czas oddać kanalizację. Mariusz Kapała
Zielonogórskie wodociągi przyłączają sołectwa byłej gminy do sieci. Kto już może się cieszyć, a kto musi czekać?

Radość panuje w Zielonej Górze Krępie i Łężycy. Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja właśnie skończyły, trwającą niecałe półtora roku, budowę kanalizacji w tych sołectwach. Mieszkańcy mogą już podłączać swoje domy. Podczas oficjalnego odebrania, nikt nie szczędził ciepłych słów.

- Witamy w XXI wieku! - cieszyła się Jolanta Rabęda, sołtyska Łężycy. Wtórował jej sołtys Krępy, Janusz Sikora: - To wielki skok cywilizacyjny! Mamy szczęście, że nasze sołectwo było rozkopane tak krótko. Reszta byłej gminy powinna nam zazdrościć - mówił z przekorą sołtys. Ale nie ukrywał, że kanalizacja była bardzo potrzebna i długo oczekiwana we wsi. Choć niektórzy mieszkańcy mają na swojej posesji przydomowe oczyszczalnie, to nie to samo.

W Łężycy położono 17 kilometrów sieci za 10 milionów złotych. A w Krępie - 10 kilometrów za 9,8 mln zł.
Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej także mieszkańcy Przylepu, Nowego i Starego Kisielina mogą cieszyć się z kanalizacji w ich sołectwach. Do tej pory ZWiK przyłączył także do sieci Wilkanowo w gminie Świdnica i wybudował m.in. kanalizację na os. Mazurskim, Słowackiego, Jędrzychów, Chynów, Ogrodnictwo.

Dalej trwają prace w Raculi i Drzonkowie. Tam mieszkańcy niestety musieli uzbroić się w cierpliwość, bo w tzw. międzyczasie doszło do zmiany wykonawcy. Ale jak zapewnia prezes wodociągów Beata Jilek, roboty skończą się w październiku. Mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Tak jak pani Jadwiga, która mieszka przy ul. Głowackiego w Raculi i ma dosyć wszędzie unoszącego się piachu, pyłu i kurzu.
- Nawet spokojnie na podwórku nie można posiedzieć, bo kurz wdziera się do oczu - mówi. - Dzieci nie mogą się bawić, bo od razu zaczynają kaszleć. I pyta: Gdy jest gorąco nie warto polewać drogi wodą, by mieszkańcom i pracownikom ulżyć? Tak też się działo.

Ale to nie wszystkie inwestycje, które obecnie prowadzi ZWiK. Więcej o tym przeczytasz w "Tygodniku Zielonogórskim", dodatku do sobotnio-niedzielnego (22-23 sierpnia), papierowego wydania "Gazety Lubuskiej"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska