MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o pajączki

Spisała (zka)
Jan Wasylkowski. Absolwent AM w Białymstoku. Jest specjalistą chirurgiem i absolwentem pierwszej polskiej Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim, zrzeszonej w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Szkół Medycyny Estetycznej
Jan Wasylkowski. Absolwent AM w Białymstoku. Jest specjalistą chirurgiem i absolwentem pierwszej polskiej Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim, zrzeszonej w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Szkół Medycyny Estetycznej
Na pytania czytelników dotyczące naczynek na nogach odpowiadał specjalista chirurg lekarz med. estetycznej Jan Wasylkowski z Zielonej Góry.

- Dlaczego jedne kobiety mają skłonność do naczynek, a inne nie?
- Skłonności do tworzenia się naczynek są dziedziczne. Ich rozmiar i nasilenie zależy od ilości naczyń, w których pojawił się defekt genetyczny. Czasami to dotyczy obu nóg, czasem jednej, a nawet tylko małej okolicy na nodze.

- Czy naprawdę nie ma sposobu na to, żeby powstrzymać pojawianie się na nogach nowych naczynek?
- Gdyby taki sposób był, to ze względu na powszechność występowania naczynek, wszyscy by o tym wiedzieli i nie byłoby potrzeby zadawania takiego pytania. Nie ma wiarygodnych wyników badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność istniejących leków i maści, zapobiegających tworzeniu się nowych pajączków. Pomóc mogą dobierane na miarę w odpowiedniej klasie ucisku rajstopy przeciwżylakowe, ale są one grube i bardzo drogie, a noszenie ich jest uciążliwe, zwłaszcza kiedy jest ciepło.

- Spotkałam się w reklamach z informacją o zamykaniu naczynek na nogach laserem oraz z podkreśleniem, że te zabiegi są bezbolesne. Co pan sądzi na ten temat?
- Naczynka, które są widoczne pod skórą to zaledwie jedna trzecia albo jedna piąta ich rzeczywistej ilości. Są one siecią trójwymiarową, sięgającą czasami nawet półtora centymetra w głąb pod skórę. Laser zamyka tylko naczynia położone bardzo płytko. Natomiast skleroterapia, polegająca na wprowadzeniu leku do całej sieci, zamyka także naczynie zasilające pajączek. Nie słyszałem, żeby poza laserem biostymulacyjnym stosowanym w rehabilitacji, zabieg jakimkolwiek innym laserem był bezbolesny.

- Czy zawsze trzeba nosić bandaż po zabiegu skleroterapii?
- W większości przypadków tak. Ucisku nie stosuje się wtedy, kiedy skóra wykazuje niepożądane reakcje po wstrzyknięciu leku do naczyń. Na przykład pojawia się pokrzywka lub zblednięcie skóry. W takich sytuacjach bandaż mógłby zaszkodzić.

- Czy jeśli w trakcie skleroterapii lekarz zamknie mi wszystkie naczynka, to nowe już się nie pojawią?
- U większości osób nie pojawią się ponownie te, które zostały zamknięte, ale inne mogą. Nie będą już w takiej ilości, jak te, które zamknięto. Wystarczy raz na rok, lub dwa-trzy lata przyjść i pozamykać te, które znowu się pojawiły.

- Jakie mogą być niepożądane efekty wstrzykiwania leku do naczynek?
- Poczynając od ogólnoustrojowej reakcji alergicznej, przez reakcje miejscowe: martwicę skóry na niewielkim obszarze, zakrzepicę większych naczyń żylnych. Szczególnie uciążliwe są przebarwienia skóry w kolorze brązowym, które pojawiają się w miejscu naczyń, które leżały bardzo płytko pod skórą. Przebarwienia te ustępują samoistnie w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy. Profilaktyka zakrzepicy polega na niewykonywaniu zabiegów u osób biorących preparaty hormonalne i niektóre leki oraz na wcześniejszym wykonaniu badań laboratoryjnych, przy pomocy których możemy oceniać stopień ryzyka. U alergików zalecamy odpowiednie przygotowanie farmakologiczne. W medycynie nie ma żadnych działań, które są wolne od ryzyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska