MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pyszny przepis na sesję

Dagmara Kobryń
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie to jedno. Ale pamiętajmy, że pozytywne myślenie także jest źródłem energii i daje motywację do działania.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie to jedno. Ale pamiętajmy, że pozytywne myślenie także jest źródłem energii i daje motywację do działania. fot. Digi Touch
To co jemy, wpływa na to, jak myślimy. Dlatego w czasie sesji przejdź na dietę. Mózgu oczywiście!

Sesja zbliża się wielkimi krokami. Czas więc porzucić studenckie życie i pomyśleć o nauce. No ale kiedy wiosna w pełni, nie jest to takie łatwe. Brak motywacji, trudności z koncentracją. Jak temu zaradzić? Specjalne "sesyjne" menu powinno pomóc.

Sesja na słodko-kwaśno

Po pierwsze orzeszki ziemne, soja i kiełki parzenicy. Są one źródłem zbawiennej lecytyny. To ona zwiększa aktywność mózgu, a tym samym pomaga zwalczać stres i utrzymać procesy myślowe na wyższych poziomach. Zawdzięczamy jej dobrą pamięć i komfort psychiczny (można ją też kupić w aptekach, ok. 15 zł)

O kawie w czasie sesji pamięta chyba każdy. Często jest ona jedynym "pożywieniem" w tych trudnych dniach. Kawa to źródło kofeiny, która pobudza układ nerwowy. Fantastycznie wpływa na procesy kojarzeniowe, zmniejsza zmęczenie i senność. Niestety, czasami zwiększa stres i zdenerwowanie. Dlatego, kawę od czasu do czasu dobrze jest zastąpić gorzką czekoladą i kakao. Zawierają one substancję o tajemniczej nazwie theobromine, która jest pochodną kofeiny. Działa podobnie, jednak zdecydowanie dłużej i łagodniej.

Kofeina nie sprzyjają też utrzymaniu magnezu w organizmie. A on także jest niezbędny przy trudnościach w nauce. Aby utrzymać w organizmie jego właściwy poziom, dobrze jest jeść pestki dyni, koper, natkę pietruszki, migdały i orzechy włoskie, białą fasolę czy jabłka ze skórką.

Sesja prosto z morskich wód

Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 to kolejne magiczne substancje, dzięki którym coraz bliżej do piątki z egzaminu. Należą one do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Choć są ważne dla naszego zdrowia, organizm nie może samodzielnie ich produkować. Ale dostarczy nam ich: łosoś, makrela, śledź, halibut, sardynka czy tuńczyk. Tłuszcze rybne zawierają także kwas linolowy. Jego brak w organizmie wpływa na pogorszenie pamięci.

Trzeba pamiętać również o dotlenieniu mózgu, np. przez ćwiczenia fizyczne lub przynajmniej codzienny spacer. A biegając czy jeżdżąc na rowerze, nie można zapominać o piciu wody. Pozwoli to naszemu organizmowi zachować równowagę.

Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie się to jedno. Ale pamiętajmy też, że pozytywne myślenie jest źródłem energii i daje motywację do działania. No i optymiści rzadziej chorują, są odporniejsi... i dostają lepsze wyniki na egzaminach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska