Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa koło Nowej Soli

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W żółtych kombinezonach i maseczkach na twarzy przedstawiciele służb weterynaryjnych palili ściółkę kur
W żółtych kombinezonach i maseczkach na twarzy przedstawiciele służb weterynaryjnych palili ściółkę kur Eliza Gniewek-Juszczak
- Najpierw zdechła jedna kura, reszta się jeszcze trzymała, ale rano było już 9 nieżywych, a potem padło jedenaście. Na koniec zostały tylko dwie. Zostały uśpione. Zamykaliśmy nasze kury. One styczności z dzikimi ptakami nie miały - zapewnia właścicielka drobiu z Konradowa. Straż miejska w Nowej Soli odwiedza hodowców kur. Powiatowy Lekarz Weterynarii przygotował nowy apel.

W Konradowie w wyniku ptasiej grypy padło 29 kur. Należały do rodzinnego gospodarstwa. - Od zawsze hodowaliśmy trochę kur przy domu. Teraz w związku z grypą ptasią zamykaliśmy je. Po podwórku nie chodziły - opowiada właścicielka kur Irena Kazimierczak.

W związku z wystąpieniem w miejscowości Konradowo (gmina Otyń) ogniska ptasiej grypy, promień 3 kilometrów od ogniska
został uznany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii za obszar zapowietrzony. "Od poranka 7 marca miejscy strażnicy decyzją prezydenta Nowej Soli rozpoczęli kontrolę gospodarstw domowych na Pleszówku. Dokonują oni inwentaryzacji drobiu informując jednocześnie mieszkańców o przedsięwzięciach wynikających z lokalizacji w strefie zapowietrzenia" - informuje rzeczniczka magistratu Ewa Batko.

Służby weterynaryjne i policjanci odwiedzili wszystkie domostwa w Konradowie. Pytali mieszkańców, czy hodują drób, jeśli nie, to prosili o podpisywanie oświadczeń o braku takiej hodowli.

Czytaj też: Wirus ptasiej grypy można przenieść na odzieży, w paszy. Ale i przez kota czy psa

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli o granicy strefy zapowietrzenia i zagrożenia.
Podaję oznaczenia dla obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, wyznaczone zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (Dz. U. Nr 239, poz. 1752):

1) Obszar zapowietrzony, na którym występuje wysoce zjadliwa grypa
ptaków, o promieniu co najmniej 3 km od ogniska choroby, gdzie
zewnętrzna granica obszaru przebiega w następujący sposób:

Od drogi S3 na 306 km łukiem na północny- zachód do drogi Konradowo –Ługi przecinając tą drogę na 2 km na zachód od drogi S3( wyłączając miejscowość Ługi), następnie łukiem na północny-wschód do drogi S3 na 301 km, następnie na północny- wschód do drogi E65 (stara 3 Nowa Sól- Niedoradz) przecinając ją na wysokość granicy miejscowości Niedoradz (wyłączając Niedoradz) potem na wschód do drogi Otyń-Bobrowniki (Lipowa) przecinając tą drogę na wysokości cmentarza, potem na południowy -wschód do skrzyżowania przedłużenia ulicy Moniuszki (Otyń) po łuku z przedłużeniem ulicy Marii Konopnickiej(Modrzyca), otaczając od wschodu miejscowość Otyń i Modrzyca z ich włączeniem, następnie prosto na południe, przecinając ul. Polną na wschód od Trzeciego Stawu do Czarnej Strugi, potem na południowy –zachód wzdłuż Czarnej Strugi przecinając ul. Wodną ( Nowa Sól) i ul. Zielonogórską (Nowa Sól)do przecięcia Czarnej Strugi z ul. Przemysłową (Nowa Sól), następnie na północ ul. Przemysłową do ronda ul. Przemysłowej z ul. Starostawską (Nowa Sól) potem prosto na zachód do 306 km drogi S3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska