Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez centrum Zielonej Góry przejdzie Miejska Droga Krzyżowa

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
W Niedzielę Palmową w Zielonej Górze odbędzie się Miejska Droga Krzyżowa. Wierni wyruszą o godz. 19 spod kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej i przejdą do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. W niedzielę rozpoczyna się Wielki Tydzień.

Miejska Droga Krzyżowa w w Zielonej Górze. Termin

W tym roku organizatorem Miejskiej Drogi Krzyżowej w Zielonej Górze jest parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Proboszcz, ks. kan. Piotr Kamiński zaprasza do udziału i wspólnej modlitwy. Uczestnictwo w drodze krzyżowej to świadectwo wiary. Nabożeństwo rozpocznie się w niedzielę, 24 marca, o godz. 19. Wierni przejdą przez centrum miasta do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela, gdzie zakończy się modlitwa.
W ubiegłym roku modlitwa na stacjach Drogi Krzyżowej odbywała się w ramach Marszu Papieskiego, w którym mieszkańcy przeszli od konkatedry do kościoła pw. św. Ducha. Dwa lata wcześniej trasa prowadziła z kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela do konkatedry. Wówczas intencją był pokój w Ukrainie. W jeszcze wcześniejszych dwóch latach Miejska Droga Krzyżowa nie odbyła się z powodu pandemii koronawirusa.

Zobacz zdjęcia z ubiegłorocznej Miejskiej Drogi Krzyżowej:

Ulicami Zielonej Góry przeszedł marsz papieski

Wieczorem w Niedzielę Palmową ulicami Zielonej Góry przeszły...

Niedziela Palmowa w Zielonej Górze. Początek Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym Kościół Katolicki obchodzi pamiątkę Męki Chrystusa.

– Liturgia tego dnia ukazuje związek pomiędzy uniżeniem męki i śmierci Jezusa oraz chwałą jego zmartwychwstania – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii i rzecznik prasowy. - Charakterystycznym obrzędem Niedzieli Palmowej jest uroczysta procesja, w której wierni uczestniczą niosąc gałązki palm na znak królewskiego tryumfu Chrystusa, jaki stał się jego udziałem przez krzyż. Procesja rozpoczyna się poza kościołem od obrzędu błogosławieństwa palm i odczytania fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy.

Po procesji wierni wchodzą do kościoła, gdzie rozpoczyna się msza św., podczas której odczytywana jest Ewangelia o Męce Pańskiej. Tym razem czytany będzie opis według św. Marka.
Ks. Sapieha przypomina, że procesję można odprawić w danym kościele tylko jeden raz, przed pozostałymi mszami oraz tam, gdzie nie ma w ogóle procesji, można urządzić tzw. uroczyste wejście z błogosławieństwem palm.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska