Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy ruchu drogowego: Odpowiadamy na pytania kierowców

Czesław Wachnik
Nawet po wejściu w życie tzw. ustawy radarowej, nie znikną punkty karne.
Nawet po wejściu w życie tzw. ustawy radarowej, nie znikną punkty karne. fot. Czesław Wachnik
Czy znikną punkty karne? Do jakiego wieku należy wozić dziecko w foteliku? To tylko niektóre pytania, które codziennie zadają nam nasi Czytelnicy. Dziś odpowiadamy na kilka z nich.

- Czy po wejściu w życie ustawy ,,radarowej'' znikną punkty karne. To zły pomysł, gdyż piraci będą praktycznie bezkarni.

- Po pierwsze, wspomnianą ustawę, o czym zresztą pisaliśmy, skierował do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Kaczyński. Stąd nieznany jest jej los. Być może trzeba będzie ją wyrzucić do kosza. Po drugie, o ile nawet ustawa zostanie, to punkty karne nie znikną. Jedyną zmianą ma być to, iż nie będą naliczane punkty karne dla tych kierowców, którzy jechali zbyt szybko, a których namierzył automatyczny system kontroli prędkości. Wtedy wspomniani zmotoryzowani zostaną ukarani jedynie mandatem. Natomiast w każdym innym przypadku, punkty karne mają być naliczane. Także o ile zbyt szybka jazda zostanie udokumentowana przez tzw. policyjną suszarkę czy zamontowany w radiowozie wideorejestrator.

- Mam bagażnik samochodowy na rowery, który jest mocowany na haku. Niestety w czasie jazdy, rowery zasłaniają tablicę rejestracyjną. Policjanci radzą, bym odkręcił tablicę rejestracyjną i umieścił ją na bagażniku. Moim zdaniem to niedorzeczność. Jakie jest wyjście z takiej sytuacji?

- Trzeciej tablicy rejestracyjnej Pan nie dostanie. W takie sytuacji można jedynie zmienić bagażnik na taki, który o ile będą rowery, nie będzie zasłaniał tablicy rejestracyjnej lub też - jak radzą policjanci - wspomnianą tablicę trzeba umocować na klapie bagażnika. By w czasie jazdy była ona widoczna dla innych użytkowników drogi. Jazda z zasłoniętą tablicą, grozi mandatem i odebraniem dowodu rejestracyjnego.

- Kierowcy mają obowiązek jazdy przez całą dobę z włączonymi światłami mijania lub do jazdy dziennej. Ale czy światła do jazdy dziennej muszą być zapalone z tyłu?

- Tak. Obowiązek jazdy z włączonymi światłami, dotyczy zarówno przodu jak też tyłu pojazdu. Jeśli światła do jazdy dzienne świecą tylko z przodu, to w takiej sytuacji, chcąc uniknąć mandatu, konieczne trzeba włączyć także światła pozycyjne. Wtedy będą świeciły także tylne światła. Najlepiej jednak zamontować takie światła do jazdy dziennej, które świecą zarówno z przodu jak też z tyłu.

- W marcu kupiłem od znajomego sześcioletnia astrę. Auto to przywieziono z Niemiec. Astra sprawuje się znakomicie, ale ostatnio wymieniając płyn w chłodnicy, wyczułem zapach spalin. Kiedy zapytałem mechanika, ten odpowiedział, że pewnie uszkodzona jest uszczelka głowicy, stąd trzeba ją wymienić. Czy to możliwe?

- Oczywiście. Przenikanie spalin do układu chłodzenia jest typowym objawem uszkodzenia uszczelki pod głowicą lub nawet samej głowicy. Po prostu uszczelka nie ,,trzyma'', stąd spaliny pod dużym ciśnieniem, dostają się do otaczającego silnik płynu chłodzącego. Kolejnym objawem tego rodzaju uszkodzenia, będą pęcherzyki w zbiorniku wyrównawczym płynu. Radzę skorzystać z rady mechanika. Dalsza jazda z uszkodzoną uszczelką, może doprowadzić do jeszcze poważniejszej awarii.

- Za kilka tygodni chcę z rodziną jechać na wczasy nad nasz Bałtyk. Stąd moje pytanie. Do jakiego wieku należy wozić dziecko w foteliku?

- W art. 39 ust. 3 Kodeksu drogowego czytamy: W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
Natomiast art. 45 ust. 2, pkt 4 brzmi: - Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera. Warto jeszcze znać treść art. 45 ust. 2 pkt 5: Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska