Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program rządowy dla młodych rolników. Można otrzymać nawet 150 tysięcy premii. Kto może się o nią ubiegać? Jakie warunki trzeba spełnić?

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Młodzi rolnicy mogą się starać o dofinansowanie.
Młodzi rolnicy mogą się starać o dofinansowanie. Mariusz Kapała
Od 3 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. młodzi rolnicy będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. Maksymalna kwota dotacji wynosi aż 150 tysięcy złotych.

Dotacje dla rolników. Kto może się ubiegać o premię?

O „Premię dla młodych rolników” może ubiegać się osoba, która w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeżeli ich nie ma, powinna uzupełnić je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocząć prowadzenie w nim działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Dotacje dla rolników. Jakie warunki trzeba spełnić?

Jednym z warunków przyznania 150 tys. zł. premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro.

Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższa niż krajowa - gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Natomiast maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 ha.

WIDEO: Susza zabija rolnictwo. Rolnicy czekają na wypłatę należnej im pomocy

- Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie - mówiła Katarzyna Bykowska, specjalista ds. promocji i szkoleń Lubuskiego Oddziału Regionalnego AriMR - Ważne jest, że co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe. Dotacji nie może przeznaczyć na chów drobiu, prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej - podsumowała.

Internet skraca dystans. Ci, którzy nie bywają na wsi, mogą bez wyjeżdżania za granice miasta przekonać się, jak dziś wygląda polska wieś. Rolnicy pokazują swoja rzeczywistość w sieci. Tym razem podglądamy sprzęty, zwłaszcza te nowsze, które ułatwiają gospodarzom prace polowe. Zobaczcie, co znaleźliśmy na Instagramie.

Podglądamy pracę rolników. Takim sprzętem to można pracować [zdjęcia]

Dotacje dla rolników. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. W czasie trwania na terenie kraju stanu epidemii ARiMR zachęca, by przekazywać w następujący sposób: w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Pocztą Polskiej. Dokumenty można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych agencji lub osobiście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska