MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą - jak się rozliczać z fiskusem? (2)

Paweł Wańczko
Na pytania czytelników  odpowiadali eksperci z Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, Iwona Boczkowska-Kozioł i Lidia Leśniak.
Na pytania czytelników odpowiadali eksperci z Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, Iwona Boczkowska-Kozioł i Lidia Leśniak.
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci z Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, Iwona Boczkowska-Kozioł i Lidia Leśniak.

- Mieszkam w Polsce. W Niemczech pracuję na pół etatu. Dochody te są tam opodatkowane. W kraju nie osiągam żadnych dochodów. Czy mam obowiązek złożyć zeznanie w Polsce?- Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana z Niemcami przewiduje do rozliczenia dochodów uzyskanych w Niemczech zastosowanie metody wyłączenia z progresją. Polega ona na tym, że państwo miejsca zamieszkania podatnika rezygnuje z roszczenia podatkowego w stosunku do dochodu, który podlega opodatkowaniu w państwie, w którym uzyskano dochód. Inaczej mówiąc, osoba która uzyskała dochody tylko w Niemczech nie musi składać zeznania podatkowego w Polsce i rozliczać się z tych dochodów. Wystarczające będzie w tym przypadku rozliczenie dokonane w Niemczech.

- W maju 2007 roku wyjechałem do pracy w Belgii. W Polsce pozostała moja żona i dzieci. Gdzie powinienem złożyć zeznanie podatkowe i w jaki sposób je rozliczyć?- Z informacji podanych przez Pana wynika, że w Polsce jest Pana centrum życiowe (centrum interesów osobistych); w związku z tym podlega Pan obowiązkowi podatkowemu od całości uzyskanych dochodów w Polsce. Przy rozliczaniu dochodów z Belgii jako metodę unikania podwójnego opodatkowania stosujemy metodę proporcjonalnego odliczenia. Dochód uzyskany za granicą należy pomniejszyć o kwoty przysługujących diet (w przypadku umowy o pracę) i koszty. Od całości dochodu, wylicza się podatek według obowiązującej skali podatkowej. Od tak wyliczonej kwoty należy odjąć podatek zapłacony w Belgii.

- W 2007 roku pracowałam w Wielkiej Brytanii. W Polsce nie uzyskiwałem żadnych dochodów. Czy muszę złożyć zeznanie podatkowe w kraju?- W stosunku do dochodów z pracy uzyskanych w Wielkiej Brytanii od 2007 r. obowiązuje umowa wyłączenia z progresją. Jeśli więc nie uzyskała Pani dochodu w Polsce, nie musi Pani składać zeznania podatkowego i wykazywać dochodu uzyskanego w kraju z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania za pomocą metody wyłączenia z progresją.

.

ZAJRZYJ DO INTERNETU

Na stornie internetowej II Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze S http://us-zgora2.iskarb.pl, w dziale podatki jest zamieszczona obszerna broszura na temat rozliczania dochodów zagranicznych z pracy najemnej uzyskanej w 2007 r. razem z przykładami takich rozliczeń

- Mój mąż w zeszłym roku uzyskał dochód w Holandii, który został tam opodatkowany. Nie uzyskał dochodów w Polsce. Czy powinien tutaj złożyć zeznanie podatkowe?- Jeśli miejscem zamieszkania męża jest Polska, wówczas Pani mąż jest zobowiązany do złożenia zeznania z osiągniętych dochodów w Holandii i zastosowania do nich stawki procentowej według polskich przepisów podatkowych (19, 30 lub 40 proc.). Tak obliczony podatek ma prawo pomniejszyć o podatek zapłacony w Holandii. Zanim jednak mąż obliczy podatek powinien obliczyć dochód osiągnięty za granicą.

Jeśli umowa zawarta z holenderskim pracodawcą była umową o pracę (a nie np.: umową zleceniem), od uzyskanego zagranicą dochodu ma prawo odliczyć przysługujące mu diety. Dla Holandii kwota diety wynosi 42 euro. Dochód zagraniczny należy pomniejszyć o 30 proc. diety za każdy dzień przepracowany za granicą (również za dni wolne w których obowiązywała Pana umowa z holenderskim pracodawcą). Tak pomniejszony dochód należy przeliczyć według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów ogłaszanego przez NBP (kurs można znaleść na www.nbp.pl).

Dochód przeliczony na złote polskie można pomniejszyć o przysługujące koszty z tytułu umowy o pracę. W razie dodatkowych wątpliwości na stronie internetowej Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze http://us-zgora2.iskarb.pl, w dziale podatki znajdzie Pani obszerne opracowanie na temat rozliczenia dochodów zagranicznych osiągniętych w 2007 r.

- Mój syn do czerwca 2007 roku pracował w Polsce. Następnie wyjechał do pracy do Wielkiej Brytanii. Jak powinien rozliczyć podatek w kraju?- Od 2007 r. między Rzeczpospolitą Polską a Wielką Brytanią obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, która jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Na tej podstawie dochód zagraniczny korzysta w Polsce z wyłączenia z podstawy opodatkowania, jednak ma wpływ na podatek od pozostałych dochodów uzyskanych w Polsce. Zagraniczne dochody należy wykazać w załączniku PIT/ZG oraz przenieść do zeznania PIT-36 w części H poz. 162 celem ustalenia stopy procentowej, według której należy określić podatek należny od polskich dochodów.

- Mój mąż w ubiegłym roku pracował dwa miesiące we Francji. W Polsce osiągnął dochód. Czy powinien złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i czy możemy rozliczyć się wspólnie?- Powyższy dochód powinien być wykazany w zeznaniu rocznym PIT-36. Ponieważ dochód uzyskany był we Francji, należy zastosować metodę wyłączenia z progresją o której mowa w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską a Francją. Dochody uzyskane we Francji korzystają ze zwolnienia z opodatkowania w Polsce, mają jednak wpływ na podatek od pozostałych dochodów uzyskanych w Polsce.

Jeśli umowa zawarta z zagranicznym pracodawcą byłą umową o pracę (a nie np.: umową o dzieło) dochód osiągnięty na terenie Francji można pomniejszyć o 30 proc. diety za każdy dzień tam przepracowany oraz koszty uzyskania o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt uzyskania dochodu zagranicznego nie pozbawia Państwa prawa do wspólnego rozliczenia.

.

- Jestem rencistą. Raz w roku na dwa miesiące wyjeżdżam do Niemiec na prace sezonowe. Tam zarabiam 2-3 tys. euro. Nie dostaję zaświadczenia o zarobku. Czy muszę się z tego rozliczać?- Rozumiem, że pod pojęciem zaświadczenia o dochodach ma Pan na myśli jakiekolwiek informacje o dochodach uzyskane od niemieckiego pracodawcy. W takiej sytuacji musi Pan upomnieć się u tego pracodawcy o wydanie takiego dokumentu i na tej podstawie złożyć zeznanie podatkowe z wykazanym dochodem zagranicznym. W stosunku do dochodów opodatkowanych w Niemczech stosujemy metodę wyłączenia z progresją.

- Mam konto założone w banku niemieckim, na którym posiadam zgromadzone oszczędności. Z tego tytułu bank pod koniec roku nalicza mi odsetki od tych oszczędności. Chciałam się upewnić, ponieważ ktoś mi to powiedział, czy odsetki od oszczędności należy zgłosić w polskim urzędzie skarbowym i jak tego dokonać?- Tak, naliczone odsetki od oszczędności należy rozliczyć w zeznaniu składanym do polskiego urzędu skarbowego zgodnie z art. 30a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do uzyskanej kwoty odsetek należy zastosować stawkę 19 proc. Od tak obliczonego podatku można odliczyć ewentualnie podatek zapłacony zagranicą, jednakże odliczenie takie nie może przekroczyć podatku przy zastosowaniu stawki 19 proc. Kwoty powyższe wykazać należy w części K zeznania PIT-36.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska