Saksy znów kuszą. Kolejna fala emigracji wśród Lubuszan

  Saksy znów kuszą. Kolejna fala emigracji wśród Lubuszan

  (kr)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Od 2013 r. ponownie narasta fala emigracji zarobkowej wśród Lubuszan. Wynikami zbliżamy się do rekordowego roku 2006, czyli boomu na wyjazdy zarobkowe na początku naszej obecności w UE. Najwięcej wyjeżdża osób w wieku produkcyjnym, najczęściej kierując się do Niemiec lub Wielkiej Brytanii – wynika z raportu o migracjach zagranicznych przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.
  W ostatnich latach obserwuje się wzrost natężenia ruchów migracyjnych za granicę. W latach 2013 i 2014 liczba wymeldowań z województwa lubuskiego na pobyt stały za granicę wyniosła po 1,1 tys. osób. To dużo, a statystyki niebezpiecznie zbliżają się do czasów sprzed niemal 10 lat (w materiale wideo badania z marca 2015 r.).

  W województwie lubuskim największy ubytek liczby ludności w wyniku ruchów migracyjnych odnotowano w 2006 r.
  - o 1,6 tys. osób, w tym w wyniku migracji zagranicznych o 1,1 tys. osób. W kolejnych latach liczba wyjazdów za granicę spadła, by ponownie wzrosnąć w 2011 r. Od niemal trzech lat z rzędu liczba wymeldowań z pobytu stałego w województwie, w związku z wyjazdem na stałe za granicę, utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie – informuje US Zielona Góra.

  Do których europejskich krajów wyjechali Polacy (stan w końcu 2014 r.)  Od niemal trzech lat z rzędu liczba wymeldowań z pobytu stałego w województwie, w związku z wyjazdem na stałe za granicę, utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie – informuje US Zielona Góra


  Główne kierunki emigracji z województwa lubuskiego są niezmienne od lat. Najwięcej osób wyjeżdża do Niemiec (w 2014 r. 50,6 proc. wyjeżdżajżcych za granicę) oraz do Wielkiej Brytanii (23,6 proc.). W wyborze kraju emigracji znaczną rolę odgrywają nie tylko warunki życia w kraju przyjmującym i stosunek do imigrantów mieszkańców tego kraju, ale również uwarunkowania historyczne, bliskość kraju oraz ukształtowane sieci migracyjne - informacje o doświadczeniach krewnych, sąsiadów i znajomych.

  Migracje zagraniczne są zjawiskiem społeczno-ekonomicznym na stałe wpisanym we współczesną historię Polski. Szacuje się, że na koniec 2014 r. liczba mieszkańców naszego kraju przebywających czasowo za granicą wyniosła około 2 mln. 320 tys., tj. o 124 tys. (5,6 proc.) więcej niż w 2013 r. W Europie w 2014 r. przebywało około 2 mln. 013 tys. osób, przy czym zdecydowana większość – około 1 mln. 901 tys. - przebywała w krajach członkowskich UE. Liczba ta zwiększyła się o 112 tys. w stosunku do 2013 r. Spośród krajów UE, nadal najwięcej osób przebywało w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii oraz Holandii i we Włoszech – informuje US Zielona Góra.  Nowa Sól. Interior zainwestował 3 mln zł w cztery innowacyjne firmy

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo