Pomożemy bezpłatnie każdej polskiej firmie

  Pomożemy bezpłatnie każdej polskiej firmie

  Czesław Wachnik

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Rozmowa z dyrektorem Izby Przemysłowo-Handlowej w Cottbus, doktorem Andreasem Kotzorkiem.
  Dr ANDREAS KOTZOREK ma 51 lat. Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Cottbus. Mieszka w Cottbus, dwoje dzieci, interesuje się polską kulturą, szczególnie

  Dr ANDREAS KOTZOREK ma 51 lat. Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Cottbus. Mieszka w Cottbus, dwoje dzieci, interesuje się polską kulturą, szczególnie teatrem i muzyką. ©fot. Mariusz Kapała

  - Czym się zajmuje instytycja, której Pan szefuje?
  - Izba Przemysłowo - Handlowa jest organizacją samorządu gospodarczego i obecnie zrzesza prawie 40 tys. małych i średnich przedsiębiorstw. Swym działaniem obejmuje obszar zamieszkały przez ponad 600 tys. ludności. Siedzibą izby jest Cottbus.

  - Jak Pan ocenia współpracę między przedsiębiorstwami z Lubuskiego oraz niemieckimi z rejonu Cottbus?
  - Zaczynaliśmy od zera, a tylko w zeszłym roku pomogliśmy zaistnieć na niemieckim rynku ponad 120 polskim przedsiębiorstwom. Głównie były to firmy z branży budowlanej, obróbki metali i budowy maszyn oraz spożywczej.

  - Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
  - Nie chcemy skupiać się na typowym handlu, czyli oferowaniu gotowych wyrobów. Naszym priorytetem jest kooperacja między firmami polskimi i niemieckim oraz zakładanie spółek polsko-niemieckich. Wtedy nasze wspólne doświadczenia przynoszą doskonałe efekty.

  - Jaką macie ofertę dla lubuskich firm?
  - Każdego polskiego przedsiębiorcę możemy skontaktować z przedsiębiorcą niemieckim, który jest zainteresowany współpracą. A zapewniam, że takich jest wielu. Ponadto służymy pełną informacja dotyczącą zasad prawnych i handlowych, jakie obowiązują na rynku niemieckim.

  - Ile kosztuje taka pomoc?
  - To ważne. Nasze usługi są bezpłatne. Nie tylko korzystamy z finansowej pomocy unijnej, ale także nasza izba przeznacza rocznie 80 tys. euro na sfinansowanie kontaktów i pomoc polskim przedsiębiorcom. Korzystając z okazji chciałbym podkreślić, że współpraca z firmami województwa lubuskiego jest dla nas priorytetem.

  - Z jakimi przedsiębiorstwami chcą kontaktować się firmy niemieckie?
  - Najbardziej liczymy na współpracę w branży budowlanej oraz zaawansowanych technologii. Chcemy nie tylko wspólnie budować czy remontować, ale też tworzyć wspólne biura inżynierskie i projektowe, produkujące komputery, oprogramowanie czy pracujące w szeroko pojętej branży informatycznej. Myślę, że każda firma, która dobrze radzi sobie na polskim rynku, doskonale znajdzie się na rynku niemieckim.

  - Z kim powinni kontaktować się lubuscy przedsiębiorcy?
  - Bezpośrednio za kontakty z polskimi przedsiębiorcami jest odpowiedzialna pani Małgorzata Knop, która doskonale zna język polski. Każdy kto się do niej zgłosi uzyska pełna informację o warunkach współpracy. Ona też pomoże w uzyskaniu kontaktów z zainteresowanymi firmami niemieckimi.

  - Dziękuję.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo