Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy mają problem ze znalezieniem kadry

Maciej Mituła
Wyraźny problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników można zaobserwować w produkcji.
Wyraźny problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników można zaobserwować w produkcji. pixabay.com
W ciągu ostatnich miesięcy, co trzecia firma miała problem ze znalezieniem pracowników, natomiast 3/4 obawia się, że nie utrzyma obecnej kadry.

Jak wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service SA, 33,9 proc. pracodawców w ostatnich miesiącach miała trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Największy problem występował w zakresie zapotrzebowania na kadrę niższego (15,2 proc.) oraz średniego szczebla (11,4 proc.). Natomiast 4 proc. pracodawców miało trudności ze znalezieniem kadry zarządzającej. Co istotne, częściej problemy z rekrutacją miały średnie i duże firmy - odpowiednio 45 proc. i 46 proc. w porównaniu do 30 proc. małych przedsiębiorstw. Natomiast w ujęciu branżowym, to firmy zajmujące się produkcją zgłaszają największe zapotrzebowanie na pracowników, głównie niższego szczebla. Sektor publiczny jako jedyny miał problem z kadrą zarządzającą.

Zobacz też: Zapłacisz tysiąc złotych i masz licencjat

- Branża produkcyjna ma wyraźny problem w zakresie znalezienia odpowiednich pracowników. 28,4 proc. firm z tego sektora miało wyraźne trudności rekrutacyjne. Jednak z podobnymi wyzwaniami mierzą się również firmy usługowe i handlowe. Krótkoterminową receptą na to zjawisko jest przyciąganie pracowników zza granicy, co obserwowaliśmy już w ubiegłym roku. Bez przyciągania pracowników np. z Ukrainy wiele firm miałoby dziś trudności z realizacją zamówień - mówi Krzysztof Inglot z Work Service S.A.

Pracodawcy wskazują, że problem z utrzymaniem pracowników to największe dla nich wyzwanie na najbliższe miesiące (taki pogląd wyraża 3 na 4 pracodawców). Na drugim miejscu, według 68 proc. firm, znajduje się rosnąca presja płacowa wśród zatrudnionych. Co trzeci pracodawca wskazał natomiast, że problemem będzie wzrost kosztów zatrudnienia (37,6 proc.) oraz rekrutacja nowych wykwalifikowanych pracowników (37,6 proc.).

Jednak identyfikacja problemów nie zawsze idzie w parze z umiejętnością odpowiadania na nie. Mimo że większość Polaków od zamiaru zmiany pracy powstrzymałaby podwyżka wynagrodzenia, tylko 40 proc. firm w ten sposób próbowałoby zatrzymać kadrę. Pracodawcy skupiliby się na: organizacji szkoleń i aktywności umożliwiających rozwój (66,3 proc.) oraz określaniu jasnej ścieżki kariery dla pracowników (43,6 proc.).

- Z badania wynika, że przed pracodawcami jest jeszcze sporo do zrobienia. Jednak można zakładać, że umacnianie się rynku pracownika, wymusi na pracodawcach wypracowanie odpowiednich strategii - wskazuje Krzysztof Inglot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska