MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiększają polkowicką strefę ekonomiczną

Jan Walczak 0 76 835 81 11 [email protected]
W polkowickiej strefie ekonomicznej zainwestowały wielkie firmy m.in. NG2, która jest właścicielem marki CCC
W polkowickiej strefie ekonomicznej zainwestowały wielkie firmy m.in. NG2, która jest właścicielem marki CCC fot. JAN WALCZAK
Polkowicka podstrefa ekonomiczna po ponad 10 latach funkcjonowania ma się nieźle. Pośród innych podobnych w okolicy wypada świetnie i jest coraz większa. Firmy dalej chcą tam inwestować.

Obecnie Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje obszary wytyczone m.in. w Chojnowie, Głogowie, Legnicy, Lubinie, Środzie Śląskiej oraz w Polkowicach. W sumie powstało już 11 podstref.

- Ta, która ruszyła w 1997 roku w Polkowicach przez cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem firm. Jest w tej chwili doskonale rozwinięta i wzorcowa - mówi menager ds. obsługi inwestora LSSE Kamila Harmala. - Mamy tam do udostępnienia tylko jedną działkę o powierzchni 2,8 ha. Reszta jest zajęta - dodaje.

Rozwija się pięknie

Przedstawicielka LSSE stwierdza, że zakłady, które zainwestowały w Polkowicach to sztandarowe fabryki w całym obszarze legnickiej strefy i można się nimi spokojnie chwalić. Hitami są Volkswagen Motor Polska, fabryka obuwia NG2, która do 2007 r. nosiła nazwę CCC, firma Sanden montująca elementy klimatyzatorów, Sitech wytwarzająca siedzenia samochodowe, czy Royal Europa, produkująca prefabrykaty do budowy domów. Tylko Volkswagen zatrudnia ponad 1,1 tys. pracowników.

- Wciąż negocjujemy z firmami, które mają chęć zainwestować w Polkowicach. Na razie nie mogę zdradzić, o kogo chodzi - stwierdza K. Harmala. - Najlepszym dowodem sukcesu jest chęć rozszerzenia podstrefy o ponad 60 ha przez gminę Polkowice - dodaje. Radni podjęli już decyzję w tej sprawie.

Ponad 150 ha na biznes

- Obecnie strefa liczy 85 ha. Jej nowy obszar, czyli ponad 67 ha, utworzą dwa tereny. Ten, który miał pierwotnie pełnić funkcję parku przemysłowo-technologicznego oraz grunty przy krajowej trójce - wyjaśnia rzecznik burmistrza Anna Osadczuk. - Do obszaru parku technologicznego jest wybudowana droga i właściwa infrastruktura. I tu, i tu są do dyspozycji odpowiednie media - dodaje.

Wkrótce obszar strefy w Polkowicach obejmie więc ponad 150 ha. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, prowadzone są rozmowy z nowymi inwestorami.
Co wpływa na atrakcyjność polkowickiej podstrefy? - Głównie droga krajowa nr trzy, położona bardzo blisko terenów inwestycyjnych - odpowiada menager K. Harmala. - Również bardzo pozytywne nastawienie władz Polkowic - dodaje.

Pytają i o Głogów

A jak jest w przypadku podsterefy głogowskiej, która powstała znacznie później niż ta w Polkowicach?

- Na razie stoi pusta, choć infrastruktura jest gotowa - mówi przedstawicielka LSSE. Przekonuje, że warunki są tutaj również niezłe. - Mogę zdradzić, że jest inwestor, który bardzo poważnie interesuje się Głogowem. To niemiecka firma z branży metalowej. Z wejściem na rynek wstrzymuje się tylko ze względu na kryzys - dodaje.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska