Długo wyczekiwany przepis wejdzie w życie. Rowerzyści będą...

  Długo wyczekiwany przepis wejdzie w życie. Rowerzyści będą mogli jeździć "pod prąd"

  AIP

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Zmiany w przepisach, które właśnie wchodzą w życie, pozwolą rowerzystom na jazdę pod prąd. Takie poruszanie się nie będzie jednak dostępne na wszystkich jezdniach.
  Nowelizacja, o które mowa, została przeprowadzona w lipcu tego roku. Projekt pozwala rowerzystom na jazdę pod prąd, ale tylko na specjalnie oznaczonych drogach jednokierunkowych. Dodatkowym wymogiem jest maksymalna prędkość, która musi wynosić nie więcej niż 30 km na godz.

  "Przepisami nigdy nie będziemy w stanie zakodować całego życia, a wzajemną uprzejmością na drodze możemy zdziałać bardzo dużo".


  Tylko na takich jezdniach będzie można ustawić poziomy znak P-27, znany jako "sierżant rowerowy". Dodatkowo pod znakiem, który informuje o drodze jednokierunkowej, umieszczona będzie tabliczka z napisem "Nie dotyczy rowerów".

  Jan Szumiał, prezes stowarzyszenia ośrodków szkolenia kierowców w Warszawie, uważa, że wprowadzenie nowych przepisów nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa m.in. na Warszawskich drogach. - Mimo że w Warszawie wprowadzanych jest wiele przepisów dla rowerzystów, to wypadkowość - jeżeli chodzi o uczestniczenie rowerów - zwiększyła się - podkreśla.

  Pomysłodawcy zmian przepisów twierdzą, że zarzuty, iż nowelizacja spowoduje wzrost zagrożenia na drogach, są przesadzone. Przypominają oni, że kierowcy samochodów, poruszający się po specjalnie oznakowanych drogach, zostaną zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności.

  Przeczytaj też: Panzerschreck z Kostrzyna trafił do muzeum [ZDJĘCIA]

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Lubuskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo